Podívejte se, co všechno muselo brát Pirelli v úvahu, když připravovalo pneumatiky pro letošní Grand Prix Bahrajnu.
Bahrajn je čtvrtým podnikem letošního ročníku mistrovství světa vozů formule 1. Letos podruhé se pojede na dvou nejtvrdších druzích pneumatik – do hry promluví tvrdá směs P Zero Oranžová společně se středně tvrdou směsí P Zero Bílá. Tyto pneumatiky jsou tou nejlepší volbou pro poměrně drsný asfalt a očekávané vysoké teploty.
Kombinace pneumatik Pirelli se bude muset vypořádat s extrémními nároky trati, která se nachází uprostřed pouště. Teploty (vzduch 30°C a asfalt 45°C) zvyšují problémy, které může způsobit písek navátý na trať. Největší trable piloti mívají obvykle v pátek, kdy vskutku není snadné jet dostatečně precizně, zvláště pak ve vlnité a rychlé sekci čítající zatáčky čtyři až sedm.
Bahrajn patří k vůbec nejnáročnějším tratím co do longitudinálních energií, které působí na pneumatiky. Největších hodnot nabývají při brzdění v první a čtrnácté zatáčce. Maximální trakce je zase potřeba v zatáčce číslo 10. Laterální zátěž se řadí k průměru. Maxima dosahuje ve dvanácté zatáčce.
V první zatáčce vozy zpomalují z rychlosti 315km/h na 65km/h, přičemž jim k tomu stačí tři sekundy a 130 metrů trati. Pneumatiky kvůli tomu odolávají tíze 5G. Z tohoto důvodu je Bahrajn skvělým testem pro nejtvrdší pneumatiky z produkce Pirelli. Není náhodou, že se právě tato trať používala pro několik intenzivních testů pneu.
Strategie a počet zastávek v boxech jsou zde ovlivněny teplotním opotřebením zejména zadních pneumatik. Samotné klasické opotřebení tu nemá tak vysokou váhu.
Očekává se, že tvrdé pneumatiky vydrží 15-17 kol, středně tvrdé pneu pak přibližně 13-15 kol. Převažovat by měla strategie tří zastávek.