Video: Okruh v Bahrajnu z pohledu pneumatik

Podívejte se, co všechno muselo brát Pirelli v úvahu, když připravovalo pneumatiky pro letošní Grand Prix Bahrajnu.
Video: Okruh v Bahrajnu z pohledu pneumatik

Bahrajn je čtvrtým podnikem letošního ročníku mistrovství světa vozů formule 1. Letos podruhé se pojede na dvou nejtvrdších druzích pneumatik – do hry promluví tvrdá směs P Zero Oranžová společně se středně tvrdou směsí P Zero Bílá. Tyto pneumatiky jsou tou nejlepší volbou pro poměrně drsný asfalt a očekávané vysoké teploty.

Kombinace pneumatik Pirelli se bude muset vypořádat s extrémními nároky trati, která se nachází uprostřed pouště. Teploty (vzduch 30°C a asfalt 45°C) zvyšují problémy, které může způsobit písek navátý na trať. Největší trable piloti mívají obvykle v pátek, kdy vskutku není snadné jet dostatečně precizně, zvláště pak ve vlnité a rychlé sekci čítající zatáčky čtyři až sedm.

Bahrajn patří k vůbec nejnáročnějším tratím co do longitudinálních energií, které působí na pneumatiky. Největších hodnot nabývají při brzdění v první a čtrnácté zatáčce. Maximální trakce je zase potřeba v zatáčce číslo 10. Laterální zátěž se řadí k průměru. Maxima dosahuje ve dvanácté zatáčce.

V první zatáčce vozy zpomalují z rychlosti 315km/h na 65km/h, přičemž jim k tomu stačí tři sekundy a 130 metrů trati. Pneumatiky kvůli tomu odolávají tíze 5G. Z tohoto důvodu je Bahrajn skvělým testem pro nejtvrdší pneumatiky z produkce Pirelli. Není náhodou, že se právě tato trať používala pro několik intenzivních testů pneu.

Strategie a počet zastávek v boxech jsou zde ovlivněny teplotním opotřebením zejména zadních pneumatik. Samotné klasické opotřebení tu nemá tak vysokou váhu.

Očekává se, že tvrdé pneumatiky vydrží 15-17 kol, středně tvrdé pneu pak přibližně 13-15 kol. Převažovat by měla strategie tří zastávek.

Další článek: Péreze ohromilo množství kritiky, ale netrápí ho

19:21 | Formule 1 potvrdila, že Drive to Survive bude na Netflixu 28. února.
18:47 | Racing Point představí svůj vůz 17. února.
14:10 | Vypadá to, že by nová série Drive To Survive mohla mít na Netflixu premiéru 1. března.
8:56 | Formule 1 uspořádá během prvního závodního víkendu aukci, ve které budou různé věci a zážitky (jízda v sc, setkání s jezdci, šéfy týmů apod.). Výtěžek půjde na pomoc obětem australských požárů.