Video: Okruh Buddh z pohledu pneumatik

Podívejte se na video, ve kterém Pirelli vysvětluje, co všechno muselo zvážit při volbě pneumatik pro letošní Grand Prix Indie.
Video: Okruh Buddh z pohledu pneumatik

Namaste. Nacházíme se na okruhu Buddh, kde se odehraje předposlední asijský závod v sezoně.

Pneumatiky i vozy tu musí čelit vysokým teplotám a náročným zatáčkám, mezi nimiž vyčnívá zatáčka číslo 10, ale i značnému převýšení, které na pneumatiky působí velkou vertikální silou.

Pirelli se na nástrahy této trati pokusí odpovědět kombinací střední a měkké směsi. Jedná se o odlišné pneumatiky z pohledu odolnosti a rychlosti. Představují ideální volbu pro zlepšení show a vymýšlení rozličných strategií.

Trať Buddh je známá hlavně svou téměř kilometrovou rovinkou a také velmi dlouhou boxovou uličkou – ta měří téměř 600 metrů. Znamená to, že při zastávce v boxech dochází k velkým časovým ztrátám. Ty jsou nyní, kdy byla maximální rychlost v boxech snížena ze 100 na 80km/h, ještě výraznější. Taktika týmů a rozhodování o počtu zastávek v boxech budou pro posun polem kupředu klíčové.

Jak se ale dá počet zastávek předpovědět?

Je to provedeno na základě studia dat o rychlosti i opotřebení, která jsou nasbírána ve volných trénincích, zejména těch pátečních. Každý vůz má svá specifika, čili je vhodné dvě dostupné směsi využít tím způsobem, který poskytuje výhodu oproti konkurenci.

Týmy mají k dispozici komplexní software, který jim společně se zmiňovanými informacemi pomáhá sestavit tu nejlepší strategii. V neděli hrají roli i faktory jako počasí a teploty. Provoz na trati a neplánovaný výjezd safety caru ale mohou všechny kalkulace znehodnotit. Z tohoto důvodu je potřeba mít strategie dostatečně flexibilní, aby bylo možné je v průběhu velké ceny změnit.

Výběrem směsí pro závod Pirelli obvykle nabízí správnou kombinaci, která umožňuje více než jeden pitstop, čímž podporuje rozmanitost strategií.

Další článek: Venezuelou otřásá skandál s financováním motorsportu

11:47 | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00