Video: Nürburgring z pohledu pneumatik

Pirelli vysvětlilo specifické nároky okruhu Nürburgring, na kterém se tento víkend jede Grand Prix Německa. Týmy mají k dispozici nové zadní pneumatiky.
Video: Nürburgring z pohledu pneumatik

Nürburgring bude dějištěm devátého závodu šampionátu. Pirelli sem přivezlo střední a měkkou směs pneumatik.

Německá trať patří k technicky nejnáročnějším okruhům v kalendáři. Obsahuje širokou škálu různých druhů zatáček a spoustu prudkých změn směru jízdy, což pneumatiky podrobuje působení velkých bočních sil.

Vliv mají ale i jiné energie, například při brzdění a při přejíždění obrubníků, které je pro tuto trať typické.

Nürburgring se nachází v oblasti, kde často prší. V důsledku toho je povrch trati zejména v pátečních volných trénincích kluzký. V průběhu víkendu se pak situace se zvyšujícím se pogumováním zlepšuje.

Drsnost asfaltu a nízké teploty vedou k drhnutí pneumatiky o povrch vozovky. Části gumy přilnou mezi kamínky v asfaltu. Tomuto procesu se říká „pogumování trati“.

Z některých částí pneumatik se naopak při opotřebování loupou malé pruhy gumy. Tomu se říká mramorování. Tyto kousky váží několik gramů a obvykle se nashromáždí na vnější straně zatáčky, nebo mimo závodní stopu v brzdných zónách.

Pneumatiky, které se rychleji opotřebovávají, zanechávají na povrchu více gumy, a to oběma uvedenými způsoby.

Čím více gumy ulpí asfaltu, tím lepší je přilnavost. Ta umožňuje rychlejší časy a zároveň omezuje degradaci pneumatik.

Z tohoto důvodu musí být data nasbíraná ve volných trénincích často revidována a v průběhu víkendu upravována. Nejpozději nasbíraná data poskytují lepší předpověď výkonnosti v závodě.

Další článek: Nürburgring z pohledu pneumatik