Video: Jak vypadá kontrolní kolo s Nicem Rosbergem

Podívejte se, co jezdci dělají s vozem v prvním kole, aby si ověřili, že správně funguje a je připravený na další jezdění.
Video: Jak vypadá kontrolní kolo s Nicem Rosbergem

Kontrolní kolo je to, ve kterém jezdec poprvé vyjede na dané trati, což bývá většinou na začátku prvního pátečního tréninku, a má za úkol prověřit funkčnost všech hlavních systémů vozu. Co přesně se v takovém kole děje, ukázal Mercedes s Nicem Rosbergem na videu, které nahrál už během zimních testů.

Hned po výjezdu z garáže Rosberg dvakrát stiskne omezovač rychlosti, aby potvrdil, že je zapnutý. Poté zkontroluje funkčnost vysílačky, její zapnutí signalizuje kontrolní světlo.

Po vyjetí na trať postupně řadí až na sedmičku, aby prověřil funkčnost převodovky. Následuje kontrola KERS, na krátkou chvíli ho aktivuje a využije sedm procent uložené energie. Další na řadě je DRS, několikrát otevře a zavře zadní křídlo, aby se ujistil o jeho správném fungování.

Při brzdění si prověřuje brzdy a rozložení brzdné síly. Následují další kontrolní aktivace KERS a DRS. Na konci kola stiskne Rosberg tlačítko pro zastávku v boxech, aby oznámil, že jede zpět ke svým mechanikům, což poté potvrdí zapnutím vysílačky, aniž by cokoliv řekl. Hluk od motoru ve vysílačce je oním potvrzením. Zamávání v čase 3:24 je na Hamiltona. Poté přichází boxová ulička a zapnutí omezovače rychlosti.

Po zastavení na boxovém stání hledá při vytáčení motoru místo záběru spojky. Nakonec zhasíná motor a vrací se do garáže.

Během takového kola samozřejmě probíhá také monitorování dat přes telemetrii, inženýři v garáži sledují mnoho parametrů a sami kontrolují, zda správně funguje motor, převodovka a ostatní komponenty.

Diskuze (4) Další článek: Pirelli oznámilo alokaci pneumatik pro Belgii, Itálii a Singapur
10:08 | A Ferrari potvrdilo totéž.
10:06 | Alfa Romeo oficiálně potvrdila účast Micka Schumachera v sezónních testech.
9:45 | Dnes se koná klíčová schůzka, na které budou týmy projednávat změny pravidel a další novinky pro období po roce 2020.
25. března | Jody Egginton je novým technickým ředitelem Toro Rosso.

GP Bahrajnu 2019

Pátek 29. března 2019
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 30. března 2019
3. trénink 13.00–14.00
Kvalifikace 16.00–17.00
Neděle 31. března 2019
Závod 17.10