Video: Jak se změnily pneumatiky Pirelli

Nechte si přímo od Pirelli vysvětlit, jakými změnami prošly pneumatiky mezi sezónami 2012 a 2013. Ty letošní budou rychlejší a měly by zajistit větší počet zastávek v boxech.
Video: Jak se změnily pneumatiky Pirelli

Pneumatiky Pirelli procházejí před sezónou 2013 revolucí. Nejzřetelnější změnou je nová barva pro tvrdou směs, která teď bude označena oranžovými značkami na bočnicích.

Z technického pohledu dochází ke dvěma hlavním změnám - nové směsi a nové konstrukce. Práce inženýrů Pirelli se soustředila na tři hlavní oblasti: kombinovanou trakci, distribuci tepla a zlepšení výkonnosti.

Kombinovaná trakce nabízí větší přilnavost, což snižuje přetáčivost na výjezdu ze zatáček a umožňuje využití plného výkonu motoru.

Distribuce tepla se zlepšila. Kontaktní plochá rozvádí teplo napříč pneumatikou vyrovnanějším způsobem. Ve spolupráci s novými směsmi snižuje vylepšená distribuce tepla šupinatění pneumatik.

Zlepšila se výkonnost. Větší přilnavost a lepší efektivita by měly vést k rychlejším časům na kolo a k zafixování výkonnostních rozdílů mezi jednotlivými směsmi na šest až osm desetin sekundy, což je pozitivní pro závodní strategie.

S konstrukcí a směsmi se změnila také pracovní rozpětí. Z letošních čtyř hladkých směsí Pirelli mají dvě vysoké provozní rozpětí a dvě nízké.

Tvrdá a měkká směs byly navrženy tak, aby snesly vysokou zátěž při teplotách přesahujících 100 stupňů Celsia. Super měkka a měkká jsou navrženy pro nižší provozní rozpětí, své maximum odvádějí mezi 85 a 90 stupni.

Vyvinuly se také obě mokré pneumatiky. Aby se zlepšila celková výkonnost, konstrukce zadních pneumatik se změnila, aby byla zajištěna progresivnější a konstantnější přilnavost.

Pneumatiky do mokra nyní pracují ve vyšších teplotách, aby zlepšily přilnavost. Nové pneumatiky F1 2013 jsou navrženy tak, aby maximálně využily jakékoliv povětrnostní podmínky, se kterými se setkají, stejně tak všechny různé druhy okruhů a způsoby užití, kterým je týmy a jezdci vystaví, aniž by obětovaly rychlost, podívanou a bezpečnost. Taková je DNA Pirelli.

Diskuze (11) Další článek: Pneumatiky Pirelli 2013