Video: Jak funguje nové foukání podlahy Red Bullu

Red Bull Racing se nechce vzdát zvýšeného přítlaku, kterým disponoval loni díky foukanému difuzoru, a přišel s novým řešením, které mu pomáhá dohnat část ztrát, které způsobila změna pravidel.
Video: Jak funguje nové foukání podlahy Red Bullu

Šéfdesignér Red Bullu Adrian Newey stavěl monoposty minulých let kolem difuzoru foukaného výfukovými plyny. Získával tak hodně přítlaku vzadu a byl v této disciplíně nejlepší, čímž pomohl svému týmu k mistrovským úspěchům.

Letos už ale není možné využívat výfukové plyny pro lepší efektivitu difuzoru, tedy alespoň ne v takové míře jako loni, a tak si Newey poradil jinak. Německý Auto Motor und Sport připravil ve spolupráci s Giorgiem Piolou video, ve kterém ukázal fungování systému důmyslných kanálů.

V první části videa je vidět, jak byly toky vzduchu uspořádány v zadní části vozu v úvodu sezóny. Horké výfukové plyny (oranžový tok) se v podstatě křížily se studeným vzduchem (modrý tok), který vůz obtékal po stranách, a oba směrovaly do oblasti nad a vedle difuzoru.

Ve Valencii poprvé pak Red Bull vyzkoušel nové řešení, které se na videu objevuje v čase 0:25. Studený vzduch přicházející zepředu nasměroval do kanálů, které umístil nad podlahu. Na každé straně jsou dva. Jeden pár přivádí vzduch těsně nad difuzor a druhý přímo do difuzoru prostřednictvím otvoru, který je určený pro startovací zařízení motoru.

Stoupá tak aerodynamická efektivita difuzoru a zvyšuje se přítlak v zadní části vozu. Pořád ale ne na takovou úroveň, jakou týmy dosahovaly při využívání výfukových plynů.

Závěr videa pak ukazuje vývoj Red Bullu v oblasti brzd, jejich chlazení a aerodynamiky kolem zadních kol.

Další článek: Button zatím není připravený pomáhat Hamiltonovi

17:13 | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
13:04 | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.
23. září | Podle AMuS by měl mít nové díly v Soči jen jeden z jezdců Racing Pointu – Lance Stroll.
23. září | Lewis Hamilton se dostal mezi 100 nejvlivnějších lidí dle časopisu Time. odkaz

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10