Video: Hungaroring z pohledu pneumatik

Nechte si přímo od Pirelli vysvětlit, s čím vším se musí vyrovnat pneumatiky na okruhu Hungaroring. Nová konstrukce umožní měkčí směsi, než se původně plánovalo.
Video: Hungaroring z pohledu pneumatik

Budapešť, desátý závod šampionátu. Pirelli sem přiveze středně tvrdé a měkké pneumatiky. Představují perfektní kombinaci pro projíždění úzkými zatáčkami a vysoké teploty, které by měly panovat o Velké ceně Maďarska.

Přestože je Hungaroring permanentním okruhem, má vlastnosti typické pro městské tratě – je úzký, klikatý, se středně pomalými až pomalými sekcemi a nízkou úrovní přilnavosti.

Nejvíce pneumatiky zaměstnává trakce a brzdění. Vysoký počet úzkých zatáček a časté točení volantem způsobují, že se nejvíce zahřívají a opotřebovávají hrany pneumatik. Mají tak větší tendenci přehřívat se na pomalých tratích než na okruzích, které jsou rychlejší a plynulejší.

Teploty jsou tudíž klíčovým elementem k tomu, aby pneumatiky optimálně fungovaly.

Každá směs má svůj vlastní interval optimálních teplot. Říkáme mu pracovní rozsah. Dle tohoto parametru jsou směsi děleny do dvou kategorií – na pneumatiky s vysokým a nízkým pracovním rozsahem. Tvrdé a měkké pneumatiky mají vysoký pracovní rozsah, pohybuje se mezi 105 až 135°C. Naopak střední a superměkké pneu nejlépe fungují při teplotě od 85 do 115°C, a tak spadají do druhé kategorie.

Pokud pneumatika pracuje pod svým ideálním pracovním rozsahem, může docházet k jejímu drolení. Jsou-li teploty naopak vysoké, mohou se přehřívat. V obou případech je výsledkem značná ztráta přilnavosti.

Uvést pneumatiky do provozu v rámci jejich pracovních rozsahů je důležitou výzvou pro každého jezdce. Vlastně se jedná o nejdůležitější aspekt v nakládání s pneumatikami a bude klíčový pro výsledky závodu v Budapešti.

Diskuze (7) Další článek: Týmy budou jednat o možnosti zavést minimální čas zastávky v boxech
13:10 | Juan Manuel Correa se stal novým vývojovým jezdcem Alfy Romeo. Není to překvapení, Correa závodí za český juniorský tým Sauberu ve F2.
10:34 | Pneumatiky pro Monako: C5, C4, C3... tedy nejměkčí a stejné jako pro Kanadu.
8:34 | Ayrton Senna by dnes oslavil 59. narozeniny.
20. března | V Hanoji začala stavba okruhu. První závod se má jet ve Vietnamu už za rok.