Video: FIA testovala štít, který by mohl ochránit hlavu jezdce

V reakci na nehody z posledních sezón FIA zkoumá možnosti, jak by mohla lépe ochránit jezdce v monopostech, především jejich hlavy.
Video: FIA testovala štít, který by mohl ochránit hlavu jezdce

V reakci na nehody z posledních sezón FIA zkoumá možnosti, jak by mohla lépe ochránit jezdce v monopostech, především jejich hlavy.

V posledních letech se v závodech monopostů odehrálo několik nehod, které měly nebo mohly mít fatální následky kvůli tomu, že jsou hlavy jezdců chráněné jen helmami.

Vzpomeňme například úmrtí Henryho Surteese v závodě formule 2 v roce 2009. Synovi bývalého mistra světa způsobilo smrtelné zranění kolo poskakující po trati. V ohrožení života byl také ve stejném roce Felipe Massa při kvalifikaci na Grand Prix Maďarska, když ho do helmy trefila pružina z vozu krajana Barrichella.

Institut FIA pro bezpečnost v motorsportu proto zkoumá různé možnosti, jak by bylo možné zvýšit bezpečnost monopostů v oblasti hlavy jezdce. Níže uvedené video ukazuje srovnávací test speciální štítu a krytu proudového letadla.

V rámci testu bylo na tyto kryty vystřeleno kolo formule 1 (hmotnost asi 10 kg) v rychlosti 225 km/h a zatímco se speciální štít roztříštil, kryt z proudového letadla zůstal prakticky nedotčený.

Tyto testy ale mají v současné fázi spíše vědecký účel, takže nelze očekávat, že by se v dohledné době podobné štíty objevily na monopostech. Inženýři FIA zatím jen bádají a ověřují si své poznatky, které následně prezentují Technické pracovní skupině.

Další článek: Automobilka Renault plánuje spolupráci s týmem Renault po roce 2013

17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.
11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen