Vettelův trest byl příliš přísný, uznal Whiting. Jiný ale dostat nemohl

Případ penalizace Sebastiana Vettela v německé Grand Prix připomněl, proč FIA pracuje na změnách v systému trestů.
Vettelův trest byl příliš přísný, uznal Whiting. Jiný ale dostat nemohl

Na začátku července prozradil nestálý steward Derek Warwick, že Mezinárodní automobilová federace pracuje na změnách v trestech pro jezdce. Hlavním důvodem je, že je současný systém neflexibilní a škála trestů malá, takže se ne vždy najde ten vhodný.

A přesně tento případ nastal v Německu, když si Vettel pomohl při předjíždění Buttona vyjetím mimo trať ve Spitzkehre. Po závodě stewardi připočetli 20 sekund k jeho výslednému času, čímž ho odsunuli z druhého na páté místo a připravili o osm mistrovských bodů.

"Ten trest byl velmi tvrdý," uznal ředitel závodu Charlie Whiting v rozhovoru pro Auto Motor und Sport. "Ale bohužel v současnosti nemáme na výběr. Kdyby k tomu incidentu došlo dříve v závodě, Vettel by dostal trest průjezdu boxy. Pokud ho nemůže absolvovat v závodě, automaticky se k jeho času přičte 20 sekund."

Pravidla jsou v tomto ohledu skutečně velmi jasná a stewardi neměli při volbě trestu na výběr. Nemohli ani přimhouřit oči nad tím, že Vettel při předjíždění opustil trať, protože i v tomto ohledu jsou pravidla jasná, a navíc po incidentu z Bahrajnu mezi Rosbergem a Hamiltonem FIA poslala týmům jasnou výstrahu, že ve všech dalších případech bude takové jednání nemilosrdně trestat. Pilot McLarenu tehdy také využil prostor vedle trati při předjetí soupeře z Mercedesu.

Podle Whitinga by v případě Vettela byl přiměřenější například pětisekundový trest. Proto FIA pracuje na změnách systému penalizací, aby měli stewardi větší výběr v závislosti na závažnosti prohřešku. Změny ale můžeme očekávat nejdříve v příštím roce.

Nutno ovšem dodat, že se Vettel mohl trestu velmi snadno vyhnout sám. Musel vědět, že se ocitl mimo trať, takže by mu stačilo pustit Buttona zpět před sebe a pokusit se o předjetí znovu později.

Další článek: McLaren posunul o další setinu rekord při výměně kol

10:01 | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
19:40 | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
20. června | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00