Vettelův risk - šance pro ostatní?

Vítěz kvalifikace na Velkou cenu Itálie Sebastian Vettel zariskoval při nastavení délky převodových stupňů, což mu pomohlo ve včerejší kvalifikaci, ale může ho to potopit v dnešním závodě.
Vettelův risk - šance pro ostatní?

Během včerejší kvalifikace Sebastian Vettel zajel neskutečně rychlý čas, jenž udivil všechny jeho soupeře. Nikdo nechápal, jak ho mohl loňský mistr světa dosáhnout, dnes však vyšla pravda najevo. Němec zariskoval při nastavování převodovky a zkrátil převodové poměry, čímž sice získal mnoho výhod, ale zároveň jednu značnou nevýhodu.

Vettelovi může jeho strategie vyjít pouze v případě, že si dokáže po startu udržet svoje dosavadní první místo, pokud se propadne, bude mít velké problémy udržet se na slušné pozici. Jestli si ovšem po startu vybuduje slušný náskok před ostatními, čehož jsme už mnohokrát byli svědky, nebude mít vůbec žádný problém a dokáže si dojet pro své další vítězství.

Při nastavování aut se Red Bull pravděpodobně rozhodl pro odlišnou strategii u svých dvou monopostů. Sebastian Vettel zvolil kratší převodové poměry, který ho velmi znevýhodní v DRS zónách, takže pokud se mu někdo přiblíží na vzdálenost menší než jedna sekunda, Vettel s velkou pravděpodobností ztratí pozici. Pokud naopak Vettel bude chtít předjet soupeře před ním, nejspíš se mu to ani díky DRS nepodaří. Jeho týmový kolega Mark Webber se naopak rozhodl pro nastavení delších převodových poměrů, takže ten by podobné problémy mít neměl.

Během včerejší kvalifikace se ukázalo, že na rovince před první zatáčkou Vettel dosahoval rychlosti maximálně 327,7 km/h, zatímco třeba Fernando Alonso tam zajížděl rychlosti okolo 342,2 km/h. Vettel tedy na tomto úseku trati nedokáže zajíždět takové časy jako jeho největší rivalové. V ostatních částech tratě má Němec naopak oproti ostatním výhody a dokáže tam tak zajíždět rychlejší časy než oni.

Jenson Button celou situaci komentuje takto: "Myslím si, že Seb předpokládá, že bude z prvního místa vést a nebude tak muset nikoho předjíždět. Je to velký risk, obzvlášť když jsme za ním my. Myslím si ale, že bude v závodě rychlý. Domnívám se, že pokud ho dokážeme předjet, bude to pak pro něj drsné."

Lewis Hamilton, jenž startuje spolu se Sebastianem Vettelem z první řady, vidí své dnešní šance takto: "Stále bojujeme v šampionátu. Nechci se vzdávat žádných nadějí. Ale bez ohledu na to, jestli odstartujeme nejlépe, nebo se nám start nepovede, budeme bojovat až do konce. To je náš plán."

Diskuze (142) Další článek: Střed pole: oba jezdci Renaultu v první desítce
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22. října | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
22. října | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00