Vettelovy minely aneb jak se přichází o titul

Ferrari má letos velmi silné a také spolehlivé auto. Sebastian Vettel zatím nemusel odstoupit ze závodu kvůli technickému problému. V šampionátu přesto ztrácí na Hamiltona 40 bodů.
Vettelovy minely aneb jak se přichází o titul

Sebastian Vettel je stále jezdcem, který byl letos ve vedení závodů nejvíce kol ze všech jezdců – celkem 341, což je je o 42 kol více než Hamilton.

Je vždy těžké odhadovat, co by bylo kdyby. Například web motorsportweek.com vypočítal vývoj šampionátu pro případ, kdy by se pro Ferrari a Vettela vyvíjelo vše bez jakékoliv chybičky.

Výsledek je pro tifosi poměrně zdrcující. Sebastian Vettel by vedl šampionát s náskokem 53 bodů!

Vettel není ani na úrovni Kubici, Charles ho porazí, říká Marciello

Vettel není ani na úrovni Kubici, Charles ho porazí, říká Marciello

My jsme byli poněkud konzervativnější a podívali jsme se pouze na chyby Sebastiana Vettela.

V dnešní formuli 1 se obtížně předjíždí. Mercedes a Ferrari jsou na tom navíc obvykle podobně. O bodovém přídělu tak rozhoduje kvalifikace, start, strategie a chyby. Lewis Hamilton letos chyby v podstatě nedělá. Sebastian  Vettel bohužel pro Ferrari i vlastní ambice ano.

Vývoj šampionátu

Klepněte pro větší obrázek

Vettelovy chyby

Do přehledu jsme zahrnuli pouze jezdecké chyby. Nebrali jsme tak v úvahu například strategická pochybení apod. Také jsme nepočítali Vettelovu penalizaci v Rakousku, kde dostal trest za blokování Sainze. 

Baku (13 bodů)

K první větší chybě došlo v Baku. Vettel se po restartu závodu pokoušel zaútočit na Bottase, ale vyjel mimo trať a propadl se pořadím. Bottas nakonec odstoupil a závod vyhrál Hamilton. Předpokládáme, že by závod vyhrál Vettel.

Francie (5 bodů)

Vettel na startu kolidoval s Bottasem. V cíli závodu mu patřilo 5. místo. Předpokládáme, že bez kolize by mohl dojet nejhůře třetí. 

Německo (25 bodů)

Sebastian Vettel vedl domácí závod. Na lehce mokré trati ale boural a závod nedokončil.

Itálie (6 bodů)

Sebastian Vettel startoval z první řady za svým týmovým kolegou. V prvním kole měl kontakt s Hamiltonem a roztočil se. Do cíle dojel na čtvrtém místě. Předpokládáme, že by dojel nejhůře druhý. 

Pokud má Vettel vyhrát šampionát, jeho mysl musí být jasná, říká Häkkinen

Pokud má Vettel vyhrát šampionát, jeho mysl musí být jasná, říká Häkkinen

Celkem: 49 bodů

Konzervativní odhad říká, že Vettel kvůli jezdeckým chybám ztratil 49 bodů. Započítat bychom ale měli také druhou stranu mince – Vettel svou chybou daroval v některých případech body Hamiltonovi. Stalo se tak například v Baku, kde očekáváme, že by Hamilton dojel druhý (7 bodů). Totéž platí pro Německo (7 bodů). Celkem by tak měl Hamilton o 14 bodů méně.

Stav šampionátu

  1. Vettel: 290 bodů
  2. Hamilton: 267 bodů

Sebastian Vettel by dnes bez chyb vedl šampionát s náskokem 23 bodů. 

Foto: Getty Images 

Další článek: Oddělení hmotnosti jezdce a vozu přišlo pro mě pozdě, říká Ericsson

15:58 | Problém na motoru, který potkal Vettela během testů, podle Ferrari nebyl vážný. V Maranellu zjistili, že šlo o problém s mazacím systémem.
22. února | Zandvoort před pěti dny. Za pár dní má být hotovo... odkaz
22. února | Podle Lea Turriniho Binotto a Ferrari neblafují. Aerodynamický balíček SF1000 nefunguje. Stále trpí problémy z loňského roku, nedotáčivostí a horším výkonem. Na příští týden chystá tým změny.
22. února | Niki Lauda by dnes oslavil 71. narozeniny.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února 09.00–18.00
27. února 09.00–18.00
28. února 09.00–18.00