Vettelovy minely aneb jak se přichází o titul

Ferrari má letos velmi silné a také spolehlivé auto. Sebastian Vettel zatím nemusel odstoupit ze závodu kvůli technickému problému. V šampionátu přesto ztrácí na Hamiltona 40 bodů.
Vettelovy minely aneb jak se přichází o titul

Sebastian Vettel je stále jezdcem, který byl letos ve vedení závodů nejvíce kol ze všech jezdců – celkem 341, což je je o 42 kol více než Hamilton.

Je vždy těžké odhadovat, co by bylo kdyby. Například web motorsportweek.com vypočítal vývoj šampionátu pro případ, kdy by se pro Ferrari a Vettela vyvíjelo vše bez jakékoliv chybičky.

Výsledek je pro tifosi poměrně zdrcující. Sebastian Vettel by vedl šampionát s náskokem 53 bodů!

Vettel není ani na úrovni Kubici, Charles ho porazí, říká Marciello

Vettel není ani na úrovni Kubici, Charles ho porazí, říká Marciello

My jsme byli poněkud konzervativnější a podívali jsme se pouze na chyby Sebastiana Vettela.

V dnešní formuli 1 se obtížně předjíždí. Mercedes a Ferrari jsou na tom navíc obvykle podobně. O bodovém přídělu tak rozhoduje kvalifikace, start, strategie a chyby. Lewis Hamilton letos chyby v podstatě nedělá. Sebastian  Vettel bohužel pro Ferrari i vlastní ambice ano.

Vývoj šampionátu

Klepněte pro větší obrázek

Vettelovy chyby

Do přehledu jsme zahrnuli pouze jezdecké chyby. Nebrali jsme tak v úvahu například strategická pochybení apod. Také jsme nepočítali Vettelovu penalizaci v Rakousku, kde dostal trest za blokování Sainze. 

Baku (13 bodů)

K první větší chybě došlo v Baku. Vettel se po restartu závodu pokoušel zaútočit na Bottase, ale vyjel mimo trať a propadl se pořadím. Bottas nakonec odstoupil a závod vyhrál Hamilton. Předpokládáme, že by závod vyhrál Vettel.

Francie (5 bodů)

Vettel na startu kolidoval s Bottasem. V cíli závodu mu patřilo 5. místo. Předpokládáme, že bez kolize by mohl dojet nejhůře třetí. 

Německo (25 bodů)

Sebastian Vettel vedl domácí závod. Na lehce mokré trati ale boural a závod nedokončil.

Itálie (6 bodů)

Sebastian Vettel startoval z první řady za svým týmovým kolegou. V prvním kole měl kontakt s Hamiltonem a roztočil se. Do cíle dojel na čtvrtém místě. Předpokládáme, že by dojel nejhůře druhý. 

Pokud má Vettel vyhrát šampionát, jeho mysl musí být jasná, říká Häkkinen

Pokud má Vettel vyhrát šampionát, jeho mysl musí být jasná, říká Häkkinen

Celkem: 49 bodů

Konzervativní odhad říká, že Vettel kvůli jezdeckým chybám ztratil 49 bodů. Započítat bychom ale měli také druhou stranu mince – Vettel svou chybou daroval v některých případech body Hamiltonovi. Stalo se tak například v Baku, kde očekáváme, že by Hamilton dojel druhý (7 bodů). Totéž platí pro Německo (7 bodů). Celkem by tak měl Hamilton o 14 bodů méně.

Stav šampionátu

  1. Vettel: 290 bodů
  2. Hamilton: 267 bodů

Sebastian Vettel by dnes bez chyb vedl šampionát s náskokem 23 bodů. 

Foto: Getty Images 

Další článek: Oddělení hmotnosti jezdce a vozu přišlo pro mě pozdě, říká Ericsson

21:05 | Podle Norrise mu Mazepin ovlivnil celou kvalifikaci. V Q1 musel nasadit druhou sadu pneumatik, v Q3 pak kvůli tomu jel první pokus na starých pneumatikách.
18:20 | Poslední Nikita Mazepin dostal penalizaci 3 míst za zdržení Norrise v první části kvalifikace.
8. května | Ferrari a celá F1 si dnes připomínají smrt Gillese Villeneuva, který před 39 lety boural v kvalifikaci v Zolderu.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink Verstappen (1:17.835)
Kvalifikace Hamilton (1:16.741)
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00