Vettelovi strategie nevyšla kvůli nevydařenému startu do závodu

Jízdou za jinými vozy opotřeboval Sebastian Vettel své pneumatiky rychleji, než Red Bull předpokládal při volbě strategie dvou zastávek v boxech. A tým mu plán nezměnil.
Vettelovi strategie nevyšla kvůli nevydařenému startu do závodu

Vettel startoval do GP Číny z prvního místa, ale okamžitě ho předjely oba mclareny, v důsledku čehož se ocitl na třetí pozici. A při jízdě za jiným vozem ztrácí monopost přítlak, víc klouže a opotřebovává pneumatiky. Přezouvat proto musel německý pilot dřív, než by potřeboval vzhledem k poslednímu úseku na tvrdých pneumatikách.

"Asi jsme potřebovali zůstat déle na trati na měkkých sadách o jedno nebo dvě kola, pak bychom to zvládli, ale bylo to sakra těsné," přiznal šéf Red Bullu Christian Horner v rozhovoru pro Autosport. "Neočekávali jsme, že Massa a Rosberg odpadnou tak dramaticky a že je Lewis tak snadno předjede."

"Po prvním stintu jsme stavěli dřív, než jsme chtěli, protože jsme jezdili ve špinavém vzduchu. Kdyby býval (Vettel) dobře odstartoval, bylo by to v pohodě, protože pak si můžete dávat větší pozor na pneumatiky a kontrolovat svoji rychlost. Bohužel se to nestalo, tentokrát nám to nevyšlo."

Po závodě se ukázalo, že výrazně rychlejší byla strategie tří zastávek, která dovezla k vítězství Lewise Hamiltona. Red Bull ale na Vettelův propad nezareagoval a strategii mu neupravil, i když se výchozí situace změnila hned na začátku.

"Když jste třetí, musíte trochu riskovat," bránil se Horner. "Jak jsme viděli u Lewise minulý víkend, pohybujete se těsně na hraně, a nám to dnes skoro vyšlo. Problém je ten, že k těmto pneumatikám nemáte křišťálovou kouli a je to těžké."

Další článek: Red Bull nasadí v Turecku upravený KERS