Vettel: V letošním šampionátu sehrály klíčovou roli motory

Po zisku titulu Sebastian Vettel odhadl, že jedním z rozhodujících faktorů pro letošní vítězství byly motory a jejich práce s difuzorem.
Vettel: V letošním šampionátu sehrály klíčovou roli motory

Letos naposledy využívají týmy výfukové plyny k foukání difuzorů a zvyšování aerodynamického přítlaku. Podle Vettela hrála výkonnost v této oblasti důležitou roli ve vývoji šampionátu.

"Renault odvedl fantastickou práci a často se na ně zapomíná," řekl. "S motorem jsme (letos) neměli vůbec žádné problémy. Dostává se nám celou dobu velké podpory, ve Viry ve Francii se hodně snaží. Letošní rok byl podle mě o motorech víc než kterýkoliv jiný."

"Možná ne ani tak z pohledu výkonu, ale v oblasti hraní si s různými režimy motoru. V průběhu sezóny se o tom hodně diskutovalo, o foukání difuzorů atd. Myslím, že se Renault hodně snažil a za velkou část naší výkonnosti vděčíme jim."

I když letos Vettel získal titul už čtyři závody před konce šampionátu, neměl podle svých slov tak rychlé auto jako loni. Rozdíl ale udělal velmi soustředěný výkon celého týmu.

"Myslím, že lidé snadno dojdou ke špatnému závěru, že jsme to letos měli velmi snadné," odhadl. "Tohle všechno se dělo z nějakého důvodu, jsem o tom přesvědčený, ne protože jsme to měli snadné. Máme velmi, velmi dobré auto, o tom není pochyb, ale máme ještě silnější tým."

"A jak jsem už několikrát řekl, myslím, že letošní auto je méně dominantní než to loňské. Loni jsme v mnoha závodech měli smůlu, nebo udělali hloupou chybu. Dělali jsme věci, kvůli kterým jsme ztratili hodně času a bodů. Šampionát není jeden závod, je to mnoho závodů, které musíte dát dohromady, a v tom byl podle mě letos rozdíl."

Diskuze (20) Další článek: GP Japonska 2011 - neděle
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00