Vettel: Takový náskok mě překvapil, vítězství ale zatím jisté nemám

Sebastian Vettel opět dominoval v kvalifikaci na Velkou cenu Evropy. Jeho týmový kolega Mark Webber oproti tomu přišel o DRS a zítra odstartuje až z devatenáctého místa. AKTUALIZOVÁNO
Vettel: Takový náskok mě překvapil, vítězství ale zatím jisté nemám

Sebastian Vettel sice vyhrál kvalifikaci ve Valencii již potřetí v řadě, dvě předchozí pole position dokonce dokázal v neděli proměnit ve vítězství, sám ale přiznává, že letos výhru v závodě ještě v kapse nemá. "Bude to náročný závod a je těžké ho předvídat," řekl Vettel bezprostředně po kvalifikaci.

"Na to, abychom tady v sobotu odpoledne seděli a předpovídali jsme, co se stane, jsme toho letos viděli až moc. Je jednodušší předpovídat výsledek fotbalu než umístění v závodě!"

"Zítra bude tepleji a bude tam hodně aut, na která si budeme muset dávat pozor. Ferrari je hodně konkurenceschopné, Williams je rychlý, Lotus dokázal (svou rychlost) v Bahrajnu," počítá dvojnásobný mistr světa. "Letos je sice pozice na startovním roštu důležitá, ale ne zas až tak důležitá."

Německý pilot přiznává, že byl překvapen ze zisku pole position s náskokem přes tři desetiny sekundy, protože v prvních dvou částech kvalifikace pilot spokojen nebyl. "Q1 a Q2 nebyly zrovna podle našich představ, trápili jsme se, protože jsme nemohli najít vyvážení, které jsme v předchozích trénincích měli. Nakonec jsme se ale dobře vzpamatovali," pochvaluje si Vettel.

Jeho týmový kolega Mark Webber v kvalifikaci na Velkou cenu Evropy skončil už v první části a zítra bude muset startovat až z devatenáctého místa.

"Neměli jsme DRS," vysvětloval své dnešní kvalifikační umístění Webber. "To dává asi 1,3 sekundy, takže bez něj je to velmi těžké. S autem jsme dneska hodně bojovali. Za celý den jsme odjeli jen čtyři kola. Tři z nich v kvalifikaci," smutní Webber.

Australan odjel jedno kolo hned v úvodu Q1, a to na tvrdší směsi pneumatik. Poté mu ale začalo vypovídat poslušnost hydraulické ovládání převodovky, takže se musel vrátit ke svým mechanikům. "Kluci udělali správnou věc, když mě přezuli na měkčí směs, protože jsme byli v zoufalé situaci."

"Ten čas na kolo nebyl zas až tak špatný, když uvážíte, že jsem byl bez DRS, ale naší situaci to už nepomohlo. Teď nám jen zbývá udělat zítra všechno, co můžeme."

Jezdec ale přiznává, že dnešek ho hodně mrzí s ohledem na vývoj šampionátu. "Je to pro nás veliká rána. Tohle a Barcelona, to jsou dvě těžké kvalifikace, a to bez mého zavinění. Ale je to něco, co se může během dvaceti závodů stát," vysvětluje Webber.

Christian Horner byl Vettelovým vítězstvím v kvalifikaci nadšen. "Vydělalo mu to 33. pole position, to znamená, že se přidává k Jimu Clarkovi a Alainu Prostovi, což jsou dvě vynikající osobnosti," pochvaluje si.

Další článek: Soutěž o kuchařku Pirelli má svoji výherkyni