Vettel suverénní, Webber na tvrdších gumách nepostoupil do druhé části

Sebastian Vettel si vyjel ve třetím závodě sezony třetí pole position. Naopak Mark Webber měl problémy se zahříváním pneumatik, neprobojoval se do druhé části kvalifikace a je až osmnáctý.
Vettel suverénní, Webber na tvrdších gumách nepostoupil do druhé části

Sebastian Vettel odstartuje do Velké ceny Číny z pole position. Kvalifikace tak zatím letos nemají jiného vítěze. Druhého Jensona Buttona porazil o sedm desetin sekundy. Vůbec se nedařilo druhému jezdci Red Bullu Marku Webberovi, který s osmnáctým časem nepostoupil ani do druhé části kvalifikace.

I přes jednoznačný výsledek je obhájce titulu ve svých vyjádřeních tradičně opatrný. "Zítra začíná vše od nuly, ale na to lidé často zapomínají. V této chvíli jsem spokojen. Myslím, že jsme dnes odvedli dobrou práci, ale pro zítřek jsme získali jen osm metrů na trati," upozornil Vettel. "Dnešek nebyl tak přímočarý, jak jsme plánovali. Ve druhé části kvalifikace jsem se necítil dobře, ve třetí se to dost zlepšilo."

Němec si myslí, že během sezony se jeho náskok na soupeře ztenčí. "Týmy jako McLaren, Ferrari a Mercedes nejsou tak spokojené, jak by chtěly být, a velmi tvrdě pracují. Abychom zůstali tam, kde jsme, musíme pracovat ještě víc než oni," zdůraznil. "Od poloviny roku 2009 máme konkurenceschopné auto. Rádi jezdíme vepředu, ale nezapomněli jsme, jaké to je být vzadu."

Po kvalifikaci Vettel dlouho seděl ve voze. "Podle nových pravidel může FIA kontrolovat hmotnostní limity. Kdybych vylezl, mohl bych se dostat do problémů," vysvětlil.

Mark Webber startoval v kvalifikaci bez KERS, se kterým měl problémy už v dopoledním volném tréninku. Závěrečný pokus absolvoval na tvrdších pneumatikách a k postupu do dalších bojů to nestačilo. "Je to velmi frustrující den. Neměli jsme hladký třetí trénink ani první část kvalifikace a zaplatili za to vysokou daň. Mysleli jsme, že tvrdší pneumatiky budou stačit, abychom postoupili. Měli jsme rychlost, ale nepodařilo se mi ve druhém výjezdu pneumatiky zahřát," přiznal Australan. "Uvidíme, co přes noc vymyslíme, ale můžu jít jen dopředu. Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy vypadl v první části. Bylo to hodně, hodně dávno."

Šéf týmu Christian Horner si pochvaloval, že Vettel pošetřil pneumatiky na zítřek, ale byl zklamaný z výsledku Webbera. "Mohli jsme jet na měkčích, ale cítili jsme, že by to mělo v té chvíli stačit. Je to poprvé po více než roce, co jsme neměli obě auta ve třetí části," dodal.

Další článek: Vettel nebyl k polapení, uznává Button