Vettel stojí za agresivní strategií, která ale Ferrari nevyšla

Sebastian Vettel z Ferrari obsadil ve Velké ceně Singapuru třetí pozici, zatímco jeho největší rival v boji o titul Lewis Hamilton vítězstvím o dalších deset bodů navýšil svůj náskok na čele průběžného pořadí mistrovství světa vozů formule 1.
Vettel stojí za agresivní strategií, která ale Ferrari nevyšla

Vettel se v prvním kole závodu dostal na druhou pozici před Maxe Verstappena a v prvním stintu jel za Hamiltonem. Ferrari se pokusilo dřívější zastávkou (tzv. undercutem) dostat na první pozici. Po vyjetí z boxů však zůstal Vettel uvězněn za Sergiem Pérezem, který ještě nebyl u mechaniků. Nakonec nejen, že nepředjel Hamiltona, ale po Verstappenově zastávce se propadl zpět za pilota Red Bullu na třetí místo.

Ferrari navíc při zastávce Vettelovi nasadilo ultra měkkou sadu pneumatik, zatímco jeho soupeři měli měkkou sadu. Kvůli jejich kratší životnosti musel jet Vettel konzervativněji a v cíli ztratil na vítěze 40 sekund.

„Vždy budu tým hájit. Rozhodnutí, které jsme v závodě udělali, bylo agresivní. Pokud funguje, pak je to skvělé. Dnes to nevyšlo, musíme se na to tedy podívat. Něco jsme ale viděli, a proto jsme do toho šli. Z vozu je těžké vše vidět, protože nevidíme, kde vyjedete a tak dále. Když se podíváte na ztrátu na konci, je jasné, že jsme v dnešním závodě nebyli dost rychlí. Musíme přijít na to, proč tomu tak bylo. Z velké části je to kvůli tomu, pro jaké pneumatiky jsme se rozhodli a na kolik kol. S tím, co jsme udělali, jsme se pokusili dostat na první pozici, Lewis byl ale příliš rychlý,“ řekl Vettel.

Němec nakonec dokázal na ultra měkké sadě pneumatik dojet až do cíle závodu, a i když zajížděl o dvě sekundy pomalejší kola než na prvních dvou místech jedoucí Hamilton a Verstappen, na Valtteri Bottase, Kimiho Räikkönena a Daniela Ricciarda si držel náskok.

„Nebyl jsem si úplně jistý, že to zvládneme dojet do cíle. Naštěstí jsme ale zvládli. Bylo to překvapivé. Kluci vpředu zmizeli, předpokládám s čerstvějšími pneumatikami. Byl jsem překvapen, že Valtteri nebyl schopen se mě držet a trápil se více než já,“ řekl.

„Celkově myslím, že jsme měli velmi silný balíček, Kimi i já jsme v trénincích vypadali konkurenceschopně. Když se podíváte na výsledek závodu, dojeli jsme na třetí a čtvrté pozici. Stejně jako včera to zřejmě není tam, kam vůz rychlostně patří,“ dodal.

Räikkönen čekal na Bottasovu chybu, ta napřišla

Kimi Räikkönen byl podle svých slov odsouzen k pátému místu ve Velké ceně Singapuru poté, co nemohl najít cestu přes čtvrtého Valtteriho Bottase.

„Myslím, že několikrát probrzdil. Já se dostal velmi blízko, ale ne dostatečně. Mohl jsem vidět, že začal mít problémy se svou pravou přední pneumatikou, ale ani to ho dostatečně nezpomalilo. Jakmile jsem se k němu dostatečně přiblížil, ztratil jsem trakci. Bylo tam pár chyb, ale potřebovali jsme trochu větší chyby, abychom se před něj dostali,“ řekl Räikkönen.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Hamiltonovi v cestě za vítězstvím znepříjemnili situaci pomalejší jezdci

13. října | Incident mezi Gaslym a Pérezem vyšetřován... přestože se fakticky nestal.
12. října | Alfa Romeo by měla brzy potvrdit jezdeckou sestavu pro příští rok. Očekává se, že zůstanou současní jezdci.
12. října | F1 bude od 10:00 na svém YouTube vysílat GP Japonska 2005

GP Japonska 2019

Pátek 11. října 2019
1. trénink Bottas (1:28.731)
2. trénink Bottas (1:27.785)
Neděle 13. října 2019
Kvalifikace Vettel (1:27.064)
Závod Bottas