Vettel stojí za agresivní strategií, která ale Ferrari nevyšla

Sebastian Vettel z Ferrari obsadil ve Velké ceně Singapuru třetí pozici, zatímco jeho největší rival v boji o titul Lewis Hamilton vítězstvím o dalších deset bodů navýšil svůj náskok na čele průběžného pořadí mistrovství světa vozů formule 1.
Vettel stojí za agresivní strategií, která ale Ferrari nevyšla

Vettel se v prvním kole závodu dostal na druhou pozici před Maxe Verstappena a v prvním stintu jel za Hamiltonem. Ferrari se pokusilo dřívější zastávkou (tzv. undercutem) dostat na první pozici. Po vyjetí z boxů však zůstal Vettel uvězněn za Sergiem Pérezem, který ještě nebyl u mechaniků. Nakonec nejen, že nepředjel Hamiltona, ale po Verstappenově zastávce se propadl zpět za pilota Red Bullu na třetí místo.

Ferrari navíc při zastávce Vettelovi nasadilo ultra měkkou sadu pneumatik, zatímco jeho soupeři měli měkkou sadu. Kvůli jejich kratší životnosti musel jet Vettel konzervativněji a v cíli ztratil na vítěze 40 sekund.

„Vždy budu tým hájit. Rozhodnutí, které jsme v závodě udělali, bylo agresivní. Pokud funguje, pak je to skvělé. Dnes to nevyšlo, musíme se na to tedy podívat. Něco jsme ale viděli, a proto jsme do toho šli. Z vozu je těžké vše vidět, protože nevidíme, kde vyjedete a tak dále. Když se podíváte na ztrátu na konci, je jasné, že jsme v dnešním závodě nebyli dost rychlí. Musíme přijít na to, proč tomu tak bylo. Z velké části je to kvůli tomu, pro jaké pneumatiky jsme se rozhodli a na kolik kol. S tím, co jsme udělali, jsme se pokusili dostat na první pozici, Lewis byl ale příliš rychlý,“ řekl Vettel.

Němec nakonec dokázal na ultra měkké sadě pneumatik dojet až do cíle závodu, a i když zajížděl o dvě sekundy pomalejší kola než na prvních dvou místech jedoucí Hamilton a Verstappen, na Valtteri Bottase, Kimiho Räikkönena a Daniela Ricciarda si držel náskok.

„Nebyl jsem si úplně jistý, že to zvládneme dojet do cíle. Naštěstí jsme ale zvládli. Bylo to překvapivé. Kluci vpředu zmizeli, předpokládám s čerstvějšími pneumatikami. Byl jsem překvapen, že Valtteri nebyl schopen se mě držet a trápil se více než já,“ řekl.

„Celkově myslím, že jsme měli velmi silný balíček, Kimi i já jsme v trénincích vypadali konkurenceschopně. Když se podíváte na výsledek závodu, dojeli jsme na třetí a čtvrté pozici. Stejně jako včera to zřejmě není tam, kam vůz rychlostně patří,“ dodal.

Räikkönen čekal na Bottasovu chybu, ta napřišla

Kimi Räikkönen byl podle svých slov odsouzen k pátému místu ve Velké ceně Singapuru poté, co nemohl najít cestu přes čtvrtého Valtteriho Bottase.

„Myslím, že několikrát probrzdil. Já se dostal velmi blízko, ale ne dostatečně. Mohl jsem vidět, že začal mít problémy se svou pravou přední pneumatikou, ale ani to ho dostatečně nezpomalilo. Jakmile jsem se k němu dostatečně přiblížil, ztratil jsem trakci. Bylo tam pár chyb, ale potřebovali jsme trochu větší chyby, abychom se před něj dostali,“ řekl Räikkönen.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Hamiltonovi v cestě za vítězstvím znepříjemnili situaci pomalejší jezdci

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00