Vettel: Räikkönen pro mě udělal tohle vítězství ještě speciálnějším

Sebastian Vettel si v Grand Prix Německa 2013 dojel pro své první vítězství na domácí půdě. Mark Webber dokázal i přes nešťastný incident v boxech dojet na sedmém místě. AKTUALIZOVÁNO
Vettel: Räikkönen pro mě udělal tohle vítězství ještě speciálnějším

Sebastian Vettel odstartoval do Velké ceny Německa 2013 přesně podle svých představ. Hned v jejím úvodu totiž předjel Lewise Hamiltona a poté si relativně v klídku odjel velkou část závodu. Klidného dojetí do cíle se ale trojnásobný šampion nedočkal, za což může poděkovat Kimimu Räikkönenovi z Lotusu. Fin Němcův náskok pár kol před koncem závodu začal prudce stahovat a nakonec s ním do posledního okamžiku bojoval o vítězství. Triumfu se však nakonec stejně před domácím publikem dočkal lídr letošního šampionátu Vettel.

"Je to ohromná úleva a speciální den," zněla mladíkova první slova. "Chvilku bude ještě trvat, než si to pořádně uvědomím, ale jsem dneska strašně pyšný. Tým odvedl dneska se strategií a pitstopy fantastickou práci.

Bylo to tak těžké – tlačil jsem na to každé kolo, ale je to tak obtížné, když jste už na hraně. Nemůžete na pneumatiky tlačit přes příliš, protože potom se nedožijí konce stintu, a vy se musíte skrze provoz na trati dostat, co nejrychleji můžete. Safety car (kvůli neřízenému Bianchiho vozu) nám moc nepomohl a Lotus byl dneska neuvěřitelně rychlý. O pneumatiky se starali o něco líp a zajistili nám tak dobrý boj o cenu, kterou jsme dostali. Jsem rád, že to vyšlo," radoval se obhájce titulu, který se v průběhu závodu musel ještě vypořádávat s problémy se systémem KERS.

Vettel se po odjetí domácí velké ceny vyjádřil i na adresu dodavatele pneumatik Pirelli: "Odvedli skvělou práci, když na tuto událost přivezli jiné zadní pneumatiky, se kterými jsme neměli žádné problémy, takže si zaslouží pochvalu. Jen doufám, že to takhle už bude pokračovat."

Vettelův týmový kolega Mark Webber do závodu odstartoval celkem slušně, dostal se před Hamiltona, v jeho průběhu se ale v boxech dostal do problémů. Mechanik mu špatně upevnil kolo a než stačil pořádně zareagovat, Australan už byl vypuštěn do boxové uličky. Kolo se uvolnilo a zasáhlo jednoho z kameramanů. Podrobnosti o kameramanově stavu najdete zde.

"Věděl jsem samozřejmě, že jsme při pit stopu ztratili pneumatiku, netušil jsem ale, že někoho zasáhla," popisoval incident Webber. "Je to špatné a já doufám, že je v pořádku, protože to je hlavní. Dnešek byl tak trošku noční můrou a já bych se chtěl zítra vzbudit a mít další pokus. Odstartovali jsme excelentně a do první zastávky jsme se Sebem byli na skvělých vedoucích pozicích. O všechno jsme pak ale přišli. Dneska jsme ztratili hodně bodů a šanci o boj o vítězství. Neexistuje ale žádné tlačítko, které by vrátilo čas," posteskl si australský pilot.

Šéf týmu Christian Horner je dnešním Sabastianovým úspěchem naprosto nadšen, pocit dokonalé radosti mu ovšem kazí incident v boxech při zastávce Marka Webbera. "Pro dnešek je nejdůležitější to, že kameraman, který byl zasažen pneumatikou, jak se zdá, neutrpěl žádná život ohrožující zranění," řekl Horner. " Je to však připomínkou toho, že práce v pit lane je nebezpečná.  Všichni zareagovali neuvěřitelně rychle a nejdůležitější je, že to vypadá, že je v zásadě v pořádku," dodal.

Další článek: U McLarenu mají po delší době znovu důvod k radosti