Vettel před kolizí Strolla neviděl, od zákazu startu jej dělí tři trestné body

Sebastian Vettel z Ferrari nebude na letošní Velkou cenu Itálie vozů formule 1 vzpomínat v dobrém. Už v úvodu chyboval v šikaně Ascari, poškodil si přední křídlo a propadl se na konec pole. V cíli byl nakonec klasifikován daleko za body na třináctém místě.

Po startu se Vettel držel na čtvrté pozici, v šesté zatáčce však chyboval v šikaně Ascari. Při nebezpečném návratu na trať Vettel trefil zrovna projíždějící vůz Lance Strolla, kterého tento kontakt poslal mimo trať. Vettel si poškodil přední křídlo a musel k mechanikům na výměnu.

Od sportovních komisařů navíc dostal trest na deset sekund stop&go a závod nakonec dojel s jedním kolem ztráty na třinácté pozici.

„Samozřejmě s tím nejsem spokojen, s mým dnešním dnem nemohu být spokojen. Myslel jsem, že jsem měl dobrý start, pak ale nebylo kam jet, ztratili jsme tedy pozici, ale získali jsme ji zpět,“ popsal úvod závodu.

„Ztratil jsem kontrolu nad zadní části vozu a nemohl jsem to zvládnout. Samozřejmě z toho nemám radost a závod tím pro mě v podstatě skončil.“

Vettel podle svých slov vůbec neviděl, že se Stroll blíží. „Ne. Měl jsem několikrát problém vůz rozjet. Měl jsem problém dostat se do správného směru a nemohl jsem ho vidět.“

Kromě trestu stop&go dostal Vettel tři trestné body. Za předchozí incidenty v loňském závodě v USA, letošním podniku v Kanadě a ve Velké Británii již získal šest bodů, po závodě v Itálii jich má na kontě tedy dohromady už devět.

Platnost trestných bodů je jeden rok a když jezdec dosáhne dvanácti bodů, dostane zákaz startu v závodě. Pokud tedy v následujících třech závodech v Singapuru, Rusku a Japonsku dostane Vettel ještě tři trestné body, nebude moci startovat.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Po chybách a napomenutí od komisařů Leclerc slaví druhý triumf v kariéře F1

8:55 | Haas bude po ukončení spolupráce s Rich Energy jezdit do konce roku se stejným zbarvením auta... jen nálepky Rich Energy zmizí.
13. září | Correa zůstává v umělém spánku
13. září | Během prvních dvou dní testů 18palcových pneumatik odjel Sergej Sirotkin v Renaultu 213 kol.
13. září | Tatiana Calderón se zúčastní jednoho dne testů W Series ve Španělsku. O sedačku bojovat nebude, jen se podělí o zkušenosti.

GP Singapuru 2019

Pátek 20. září 2019
1. trénink 10.30–12.00
2. trénink 14.30–16.00
Sobota 21. září 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 22. září 2019
Závod 14.10