Vettel před kolizí Strolla neviděl, od zákazu startu jej dělí tři trestné body

Sebastian Vettel z Ferrari nebude na letošní Velkou cenu Itálie vozů formule 1 vzpomínat v dobrém. Už v úvodu chyboval v šikaně Ascari, poškodil si přední křídlo a propadl se na konec pole. V cíli byl nakonec klasifikován daleko za body na třináctém místě.

Po startu se Vettel držel na čtvrté pozici, v šesté zatáčce však chyboval v šikaně Ascari. Při nebezpečném návratu na trať Vettel trefil zrovna projíždějící vůz Lance Strolla, kterého tento kontakt poslal mimo trať. Vettel si poškodil přední křídlo a musel k mechanikům na výměnu.

Od sportovních komisařů navíc dostal trest na deset sekund stop&go a závod nakonec dojel s jedním kolem ztráty na třinácté pozici.

„Samozřejmě s tím nejsem spokojen, s mým dnešním dnem nemohu být spokojen. Myslel jsem, že jsem měl dobrý start, pak ale nebylo kam jet, ztratili jsme tedy pozici, ale získali jsme ji zpět,“ popsal úvod závodu.

„Ztratil jsem kontrolu nad zadní části vozu a nemohl jsem to zvládnout. Samozřejmě z toho nemám radost a závod tím pro mě v podstatě skončil.“

Vettel podle svých slov vůbec neviděl, že se Stroll blíží. „Ne. Měl jsem několikrát problém vůz rozjet. Měl jsem problém dostat se do správného směru a nemohl jsem ho vidět.“

Kromě trestu stop&go dostal Vettel tři trestné body. Za předchozí incidenty v loňském závodě v USA, letošním podniku v Kanadě a ve Velké Británii již získal šest bodů, po závodě v Itálii jich má na kontě tedy dohromady už devět.

Platnost trestných bodů je jeden rok a když jezdec dosáhne dvanácti bodů, dostane zákaz startu v závodě. Pokud tedy v následujících třech závodech v Singapuru, Rusku a Japonsku dostane Vettel ještě tři trestné body, nebude moci startovat.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Váš názor Další článek: Po chybách a napomenutí od komisařů Leclerc slaví druhý triumf v kariéře F1