Vettel o kvalifikační frašce: Divím se, že to někoho překvapuje

Závodníci nový formát kvalifikace kritizovali už po jeho oznámení.
Vettel o kvalifikační frašce: Divím se, že to někoho překvapuje

Sebastian Vettel se nechal slyšet, že pro něj kvalifikační fraška před Velkou cenou Austrálie nebyla žádným překvapením, jelikož jezdci před něčím takovým již varovali.

Nový formát kvalifikace byl zaveden i přes kritiku většiny závodníků, kteří tvrdili, že právě kvalifikace je jednou z věcí, které na formuli 1 není potřeba měnit.

V Melbourne došlo k prvnímu ostrému provedení nového formátu. Ještě v první části se zdálo, že upravený systém přiměje jezdce k větší aktivitě na trati. Ve druhé části se už však postupně někteří eliminovaní závodníci ani neobtěžovali vyjet na trať k dalšímu pokusu.

Korunu celé frašce nasadila třetí část kvalifikace, na jejímž začátku všech osm zbylých pilotů zajelo jedno rychlé kolo. Na trať se pak už vrátili pouze jezdci Mercedesu ke vzájemnému souboji o pole position, přičemž v posledních třech minutách zavládl na trati naprostý klid.

„Aspoň jsem měl čas se převléct... To je velice jednoduché,“ zavtipkoval na adresu nové kvalifikace Vettel. „Nechápu, že je z toho někdo překvapený, když jsme všichni říkali, že se to stane. Řekli nám, ať počkáme a uvidíme, tak jsme to teď viděli.

Je to trochu šílené na začátku, když všichni zajíždějí kola, hledají si místo na trati, je tam docela rušno. Nakonec to ale nebylo zajímavé pro lidi na tribunách, takže to není správná cesta vpřed. Lidi chtějí vidět Lewise (Hamiltona), Kimiho (Räikkönena), mě, jak bojujeme na trati.“

S Vettelovým názorem souhlasí také dvojice Mercedesu.

Lewis Hamilton řekl: „Už na začátu jsme říkali, že tohle není ta správná cesta, ale nemůžeme to shodit, dokud to nevyzkoušíme. Všichni inženýři měli pravdu. Zkusili něco nového, to je dobrý krok. Pokus, omyl.“

Nico Rosberg dodal: „Je dobré, že se formule 1 snaží, ale je to špatná cesta, měli bychom se kvůli fanouškům vrátit ke starému systému. Aspoň u poslední části.“

Svůj pohled připojili také piloti McLarenu. Jenson Button poznamenal, že nový formát nezměnil nic, jen způsobí noční můru v boxové uličce.

„Nic se nemění,“ řekl Button. „Jediné, co je opravdu jinak, je to, že boxová ulička je hotová noční můra, auta jsou všude, jsou zatlačována do garáže, zatímco my se snažíme zastavit v boxech a vyměnit pneumatiky.“

Fernando Alonso doplnil: „Pravidla jsou trochu nefér pro menší nebo méně konkurenceschopné týmy, protože jsme v první části kvalifikace spotřebovali své pneumatiky a ve druhé části už máte jen jeden pokus.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Verstappen věří, že v závodě může udržet svou pátou příčku

15:59 | Haas přestaví své jezdce pro rok 2021 před koncem sezóny. Podle Steinera maximálně za 2 týdny.
14:51 | Kvalifikace F2: Pole position (za které jsou v F2 body) získal Callum Illot. Schumacher 10., Cunoda 22., Lundgaard 9., Shwartzman 14.
14:09 | Binotto potvrdil, že Sainze nejspíše v lednu posadí do dva roky starého vozu. Racing Point podobný test s Vettelem nechystá. Szafnauer uvedl, že nemají možnost jezdit s dva roky starým vozem.
13:52 | Zatím stále oficiálně nevíme, kdy a kde proběhnou předsezónní testy. Vypadá to ale na na Bahrajn a to 5. až 7. března 2021.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink Hamilton (1:29.033)
2. trénink Hamilton (1:28.971)
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10