Vettel: Kvůli oslavám v Abú Dhabí byl odchod z F1 dvakrát tak těžký

Sebastian Vettel se před měsícem ve Velké ceně Abú Dhabí rozloučil s formulí 1. Čtyřnásobný mistr světa přiznal, že kvůli oslavám na jeho počest bylo loučení mimořádně složité.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
Vettel: Kvůli oslavám v Abú Dhabí byl odchod z F1 dvakrát tak těžký | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Německý pilot se rozhodl po letošní sezóně ukončit kariéru ve formuli 1. 35letý Vettel odešel s čtyřmi tituly a 53 vítězstvími v závodech jako jeden z nejúspěšnějších závodníků historie.

Poslední víkend sezóny v Abú Dhabí se nesl v duchu oslav Vettelovy kariéry. Během podniku ve Spojených arabských emirátech se konala řada akcí, jako například rozlučkový běh po okruhu, kterého se spolu s Vettelem zúčastnily stovky lidí z prostředí F1.

„Bylo to trochu zvláštní, opravdu nevíte, co máte očekávat,“ řekl Vettel pro ServusTV.

„Mám velké štěstí, že jsem mohl mít tak krásnou rozlučku. Uznání od ostatních jezdců pro mě hodně znamená. Bylo to něco výjimečného, a proto to bylo dvakrát tak složité.“

Vettel během své kariéry závodil v pěti týmech. Po debutu v BMW Sauberu přišel rok a půl u Toro Rosso, se kterým v Monze 2008 získal své první vítězství ve F1.

Největších úspěchů ale dosáhl mezi lety 2010 až 2013 v Red Bullu, se kterým získal své čtyři tituly mistra světa. S Ferrari slavil v letech 2017 a 2018 titul vicemistra. Poslední dvě sezóny pak strávil ve středopolovém Astonu Martin, se kterým se ale v sezóně 2021 v Ázerbájdžánu dostal na stupně vítězů.

Jeho bývalý tým Red Bull naopak letošní sezóně dominoval. Max Verstappen získal s předstihem svůj druhý titul mistra světa a s 15 výhrami překonal také rekord 13 vítězství v sezóně, který Vettel držel spolu s Michaelem Schumacherem.

„Maxovi mohu jen pogratulovat, jeho výkon v roce 2022 byl fenomenální. Už teď má obrovský talent, je to vidět, když sledujete, co s autem dokáže. A velmi rychle dokáže číst situaci v závodě. Můžete před ním jen smeknout,“ uzavírá Vettel.

Vettel zatím neoznámil, co plánuje dělat po svém konci ve F1. Na konci ledna příštího roku se ale ve Švédsku zúčastní Závodu šampionů, kde bude s Mickem Schumacherem reprezentovat Německo.

Další článek: Bottase těší, že mu závodění za Alfu Romeo dává více volnosti v životě

Témata článku: