Vettel je za pole position rád, i když se mu Q3 nepovedla

Sebastian Vettel potřetí v řadě v letošní sezóně formule 1 odstartuje z pole position, když vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Ázerbájdžánu.
Vettel je za pole position rád, i když se mu Q3 nepovedla

V Baku Vettel triumfoval v kvalifikaci poprvé a získal svou 53. pole position v kariéře. Vedoucí muž průběžného pořadí šampionátu přiznal, že jeho závěrečný pokus nebyl zcela povedený, když ve třetí zatáčce probrzdil.

„Cítil jsem, že v Q1 a Q2 byl vůz dobrý. S prvním pokusem (v Q3) jsem byl opravdu spokojen, ve druhé jízdě tam byly dvě drobnosti, kde to nebylo úplně dokonalé,“ řekl Vettel.

„Trochu jsem stáhl ten čas, jelikož jsem byl rychlejší, ale zablokoval jsem kola, což mě ve 3. zatáčce překvapilo a nebyl jsem si jistý, jestli jet rovně nebo se pokusit to zachránit. Pokusil jsem se to zachránit a naštěstí to stačilo, jelikož jsem v prvním pokusu zajel dobré kolo.

Myslím, že to bude vyrovnaný závod a stát se může cokoliv, jelikož výjezd Safety caru je velmi pravděpodobný. Podle mě je dobré, že náš vůz byl dnes odpoledne velmi dobrý, což by mělo znamenat, že jsme pro zítra v dobré pozici.“

Räikkönen se chybou připravil o lepší výsledek

Ke zlepšení měl ve svém závěrečném pokusu v Q3 nakročeno druhý pilot Ferrari Kimi Räikkönen, ovšem v nájezdu do posledního sektoru chyboval na výjezdu ze zatáčky a musel krotit začínající smyk. Přišel tak o svůj náskok z prvních dvou sektorů a v kvalifikaci obsadil šesté místo.

Räikkönen si nebyl jistý tím, co způsobilo jeho problémy. Podle svých slov se soustředil na lepší nájezd do zatáčky kvůli silnému a měnícímu se větru.

„Ne, očividně jsem to zk*****,“ řekl Räikkönen. „Chyba. Stálo nás to dost pozic, takže to není nejlepší konec. Nebyly tam žádné problémy, jel jsem klidněji i na vjezdu do zatáčky, protože celý den to bylo náročnější kvůli větru.

Nevím, prostě jsem šel do smyku, dostal jsem se zpátky, ale věděl jsem, že je po všem, protože (do konce kola) už je to na plný plyn a dlouhá rovinka.

Teď jsem zklamaný z toho, co se dnes stalo. Už jsem byl párkrát zklamaný. Tohle je něco jiného, co ale dnes mohu dělat? Mohu se jen podívat do zrcadla. Je to bolestivé.“

Räikkönen nicméně do závodu odstartuje na ultra měkké sadě pneumatik, zatímco všech pět jezdců před ním bude mít pro start závodu obutu super měkkou směs. Fin na super měkké směsi v Q2 chyboval a musel sáhnout po ultra měkké, aby s jistotou postoupil do Q3.

„Vždy se snažíte útočit. Dnes se to nevyplatilo, zítra je nový den. Zatím jsem nad zítřkem nepřemýšlel. Uvidíme, co můžeme dělat,“ dodal Räikkönen.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Paříž ePrix: Vergne ovládl domácí závod

20:03 | Bottas už má smlouvu, Hamilton zatím ne. Brit uvedl, že není vhodná doba jednat o nové smlouvě, když spousta lidí přišla o práci.
19:57 | Max Verstappen není nadšený formátem víkendu v Imole. Dva dny místo tří mu nevadí, ale místo jednoho tréninku o 90 minutách by udělal dva po 60.
18:42 | Kvjatův defekt v Silverstonu způsobil mechanický problém, který vedl k přehřátí na vnitřní straně ráfku. Pneumatika v tomto místě pak netěsnila a došlo k selhání. V pneumatice problém nebyl.
15:35 | Karanténa Sergia Péreze skončila. Pro vstup do paddocku ale potřebuje negativní test na COVID-19. Rozhodnutí, kdo tento víkend pojede, padne večer nebo zítra ráno.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. srpna 2020
Závod 15.10