Vettel je spokojen, ale zůstává nohama na zemi

Pilot Red Bullu v úvodním víkendu sezony 2011 neměl konkurenci a bez vážnějších problémů zvítězil i bez KERS jak v kvalifikaci, tak i v dnešním závodě. Mladý Němec se však nechce nechat unést.
Vettel je spokojen, ale zůstává nohama na zemi

"Snažil jsem se tým přesvědčit, abychom zůstali stát nohama na zemi. Získali jsme mnoho bodů, což je pozitivní. Dobré také je, že jsme se bavili. Ale sezona je dlouhá a může se stát cokoliv. Kluci, kteří seděli vedle mě na tiskové konferenci a také piloti Ferrari jsou hodně dobří. Mercedes nezačal nejlépe, ale bude lepší než loni," hodnotil situaci Vettel.

Z pohodlí, jakého jsme si užívali na sedacích soupravách v našich obývacích pokojích, to skoro vypadalo, že Vettelova cesta k vítězství byla doslova procházkou růžovou zahradou. S tím ale třiadvacetiletý pilot nesouhlasí.

"Nebylo to vůbec jednoduché. Klíčový byl start. Ten se mi povedl, ale nevěděl jsem, jak na tom vlastně jsem, dokud jsem neviděl Marka s Lewisem bojovat o pozici. V prvním stintu jsem se snažil držet odstup do doby, kdy začnou pneumatiky odcházet. Lewis se mě chytil a zajeli jsme do boxů. Na stávající sadě jsem už nemohl ujet více kol. Pak bylo důležité se co nejdříve dostat před Jensona. To se povedlo takřka okamžitě. Ve druhé polovině závodu jsem nevěděl, co se za Lewisem děje. Ten postupně nabíral ztrátu a jelo se mi o něco pohodlněji," vysvětloval.

Kolem pneumatik Pirelli panovaly mezi jezdci obavy. Ti se strachovali o to, že se budou opotřebovávat příliš brzy. Vettelovi se ovšem pneumatiky zamlouvají:

"Musíme Pirelli pochválit. Po testech jsme byli všichni trochu vystrašení. Když jsme sem ale přijeli, nebyli jsme svědky tolika zastávek v boxech, kolik jsme očekávali. Závod měl hladký průběh. Zadní křídlo je osvěžující novinkou. První zatáčka sice není nejlepší místo k předjetí, ovšem i tak to pomohlo. Můžu ale posuzovat jen to, jak jsem to cítil já, ostatní mohou mluvit jinak."

Týmovému kolegovi Marku Webberovi se v domácím závodě dařilo o něco méně, dojel pátý.

"Nebyl jsem dostatečně rychlý. Stejné to bylo také včera v kvalifikaci. Musíme zjistit, proč tomu tak bylo. Moc jsem toho dnes udělat nemohl. Poslední pozici jsem ztratil v boxech ve prospěch Fernanda a bylo po všem. Je to hodně frustrující, Seb zajel dobrý závod a ukázal, na co náš vůz má. Není zvykem, abych se nedokázal vyrovnat rytmu těch vpředu. Měl bych být schopen se jich držet, ale dnes jsem dojel daleko vzadu. Jel jsem naplno, ale nic z toho nebylo. Měl bych ale zachovat chladnou hlavu - jednalo se o první závod. Už se velmi těším na Malajsii, nejradši bych byl, kdyby se závod jel už zítra. Problémy s pneumatikami jsem měl o hodně dříve než Sebastian, musíme zjistit, co je toho příčinou," řekl místní favorit.

Spekulovalo se o tom, že Red Bull nasadí pouze jakousi miniverzi systému KERS, kterou by využíval jen pro start. Výborný Vettelův odpich by tomu napovídal, ale šéf týmu Christian Horner řekl, že Red Bull KERS nenasadil vůbec:

"KERS jsme tento víkend vůbec nepoužili. Nechtěli jsme to prozradit. Když se ale podíváme na start, vypadá to, že jsme ho ani nepotřebovali. V pátek jsme ho měli nasazený, ale báli jsme se o jeho spolehlivost. Jako potenciální risk jsme se rozhodli ho nepoužít."

Další článek: Velkou cenu Austrálie vyhrál suverénně Sebastian Vettel

19:01 | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.
20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00