Vettel je nadšený ziskem prvních stupňů vítězů pro Aston Martin

Sebastian Vettel dojel ve Velké ceně Ázerbájdžánu na městském okruhu v Baku na druhé pozici a získal pro Aston Martin první stupně vítězů v letošní sezóně formule 1.
Foto: Getty Images / Clive Rose
Vettel je nadšený ziskem prvních stupňů vítězů pro Aston Martin | Foto: Getty Images / Clive Rose

Čtyřnásobný mistr světa do svého nejlepšího závodu sezóny startoval až z jedenácté pozice. Vettel využil problémů všech soupeřů, defektu Maxe Verstappena, probrzdění Lewise Hamiltonu a získal své první stupně vítězů po přestupu z Ferrari do Astonu Martin.

„Myslím, že to (pro tým) znamená hodně. Byl to pro nás náročný začátek (sezóny) a myslím, že to byl skvělý závod. Měli jsme dobrou rychlost, to bylo klíčové. Měl jsem dobrý start, hned jsem získal několik pozic a jakmile všichni zajeli do boxů, staral jsem se o pneumatiky,“ řekl Vettel.

„Měl jsem opravdu dobrou rychlost a pozdější zastávkou v boxech jsem předjel Júkiho (Cunodu), pak mi vyšel skvěle restart, kde jsem získal další dvě pozice. Měli jsme čerstvější pneumatiky, což mi pomohlo v jejich zahřívání.

„Skvělý den. Jsem nadšený, je to skvělé. Stupně vítězů jsme před příjezdem sem nečekali. Už v pátek to bylo dobré, včera nám to úplně nevyšlo, ale o to to dnes bylo sladší.

„Z pohledu strategie je samozřejmě vždy lepší startovat vysoko, ale nové pneumatiky pro start samozřejmě nebyly na škodu, protože ostatní už měli (s pneumatikami) zajetá nějaká kola v kvalifikaci. Pomohlo nám to jet déle, opravdu dobře jsme se ale starali o pneumatiky a myslím, že to bylo klíčové. Plus závodní rychlost, kterou jsme měli.“

Strolla vyřadil defekt

V průběhu závodu se staly dvě velmi podobné nehody. Lance Stroll z Astonu Martin i v té době vedoucí Max Verstappen z Red Bullu dostali defekt zadní pneumatiky při jízdě po dlouhé cílové rovince. Pro oba skončil závod nárazem do zdi.

„Jsem frustrovaný, že jsem nedokončil závod, ale jsem v pořádku. Byli jsme na cestě k zisku velkého množství bodů tím, že jsme jeli mnohem delší první stint a předjeli bychom spoustu vozů,“ řekl Stroll.

„Rozhodnutí startovat na tvrdé sadě bylo správné, protože jsme v průběhu prvního stintu měli dobrou rychlost a závod nám vycházel. Nejsem si jistý, co způsobilo můj smyk na rovince, protože tam nebyl žádný náznak problému, takže se na to musíme podívat.“

Další článek: Grand Prix Ázerbájdžánu: Nejrychlejší kola a strategie

20:46 | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.
11:27 | Osmihodinovka v Portimau odstartuje v neděli ve 12:00. Přímý přenos vysílá Eurosport 2 od 15:00 do 18:30, závěr závodu poté nabídne Eurosport 1 od 18:30 do 20:30. Komentují Jiří Šlégl a Martin Straka...
23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
12. června | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00