Vettel druhé místo v Monaku nečekal, Leclerc si doma zazávodil jen krátce

Sebastian Vettel obsadil ve Velké ceně Monaka vozů formule 1 druhou pozici, když Ferrari vydělalo zejména na problémech soupeřů.
Vettel druhé místo v Monaku nečekal, Leclerc si doma zazávodil jen krátce

Vettel do závodu startoval ze čtvrtého místa. Klíčová však při jeho postupu pořadím byla zastávka v boxech, při které spolu kolidovali Max Verstappen a Valtteri Bottas.

Mechanici Red Bullu vypustili Verstappena těsně před Bottase. Verstappen za to dostal penalizaci pěti sekund, kterou se v cíli propadl z druhé na čtvrtou pozici, zatímco Bottas musel po incidentu zamířit k mechanikům znovu.

„Rozhodně jsme to nečekali, ale tím, jak se závod vyvíjel, jsme byli schopni využít chyb, které dělali ostatní. Valtteri byl sevřen v boxech a dostal defekt, takže jsme dostali tu pozici a tím, že Max měl penalizaci, to bylo jen o tom zůstat s nimi v kontaktu,“ řekl Vettel.

„Antonio Giovinazzi příliš nevěděl, kde mě pustit a já ztratil tak dvě až dvě a půl sekundy, takže jsem celý závod jel jen v koloně. Pak jsem najednou ztratil tři sekundy, cílem bylo samozřejmě být do pěti sekund (za Verstappenem), ale to nakonec nebyl problém.“

Druhým místem dosáhlo Ferrari nejlepšího výsledku v letošní sezóně, když jezdci Mercedesu letos poprvé neobsadili první dvě pozice v cíli.

„Dobrý výsledek, ale pro nás špatný víkend. Včera jsme přišli o jedno auto v Q1 a nevím, co se dnes stalo Charlesovi (Leclercovi), ale vždy je to těžké, když startujete zezadu. Pro nás jako tým to nebyl nejšťastnější závod. Udělali jsme, co jsme mohli, ale neměli jsme dostatečnou rychlost, abychom vytvořili tlak a pokusili se vyhrát,“ řekl Vettel.

Leclerc: Byla to zábava, ale skončilo to katastrofou

Poté, co ve včerejší kvalifikaci vypadl po strategické chybě Charles Leclerc už v první části, když Ferrari špatně určilo čas potřebný k postupu do Q2, startoval Monačan do domácího závodu z patnácté pozice.

Při snaze probojovat se pořadím ale došlo při souboji s Nicem Hülkenbergem k defektu pneumatiky Leclercova ferrari. Zničená pneumatika následně poškodila také podlahu jeho vozu a domácí pilot musel ze závodu odstoupit.

„Bylo to velmi těžké. Jak jsem řekl už před závodem, musel jsem hodně riskovat, což jsem dělal. Na začátku to byla zábava, ale skončilo to katastrofou,“ řekl Leclerc.

„To je ale problém Monaka, když startujete patnáctí, což není pozice naší reálné rychlosti. Bylo těžké se vrátit,“ dodal.

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Magnussen penalizován za souboj s Pérezem