Vettel: Čekal jsem, že Verstappen zaútočí dříve

Ze slibné pozice po kvalifikaci si z Velké ceny Číny Ferrari odváží jen třetí místo Kimiho Räikkönena. Sebastian Vettel po kolizi s Maxem Verstappenem skončil osmý.
Vettel: Čekal jsem, že Verstappen zaútočí dříve

Vettel a Räikkönen ve včerejší kvalifikaci zajistili pro Ferrari kompletně první řadu na startovním roštu. Vettel si po startu pohlídal vedoucí pozici a jezdil na čele až do zastávky v boxech, kdy se před něj dřívějším pit stopem dostal Valtteri Bottas.

V závěru závodu však došlo ke kolizi mezi ním a Verstappenem, když byl pilot Red Bullu na novějších pneumatikách mnohem rychlejší než Vettel, ale nezvládl předjížděcí manévr a oba jezdci skončili v hodinách.

Vettel měl po kolizi problémy s vozem a do cíle závodu ztratil ještě dvě pozice ve prospěch Nika Hülkenberga a Fernanda Alonsa.

„Až do poslední chvíle jsem ho neviděl,“ řekl Vettel, který si i přesto drží stále náskok 9 bodů na čele průběžného pořadí.

„Nechal jsem mu také trochu místa. Upřímně, čekal jsem, že zaútočí dříve. Neměl jsem v úmyslu mu vzdorovat, protože už u Daniela (Ricciarda) jsem viděl, že to nemá smysl. Na čerstvých pneumatikách byli až příliš rychlí.

Nechtěl jsem proto ovlivnit závod klukům za mnou. On ale udělal chybu, zablokoval kola, což se stává. Myslím, že tím ovlivnil výsledek nás obou.“

Když byl dotázán, zda by se měl podle něj Verstappen uklidnit, Vettel odpověděl: „Odjel už dost závodů, ale tohle se vám může stát, i když už odjedete 300 závodů.

Nesmíte zapomínat, že ve voze je velmi obtížné učinit rozhodnutí, ale musíte mít tyto věci na paměti a ujistit se, že nenabouráte. Snadno si mohl urazit přední křídlo nebo dostat defekt, takže jsme oba měli štěstí.“

Räikkönen je se stupní vítězů spokojen

Kolize Vettela s Verstappenem využil k postupu vpřed druhý pilot Ferrari Kimi Räikkönen, který nakonec obsadil třetí místo.

„Myslím, že jsme měli dobrý start, pak jsem byl ale bohužel trochu zablokován a v prvních zatáčkách mě předjeli. Na začátku jsem měl trochu problémy jet za ostatními,“ řekl Räikkönen.

„Nebyl jsem na tom špatně, ale na startu to bylo daleko za ideálem a pak jsme zůstali na trati velmi dlouho. Měli jsme trochu štěstí na Safety car. Měl jsem dobrou rychlost na střední směsi pneumatik, na konci bychom ale potřebovali měkkou sadu, abychom do toho mohli jít.

Myslím ale, že na konci to bylo OK. Jakmile jsem se ale přiblížil, měl jsem mnohem větší rychlost než Valtteri, ale když se přiblížíte, je těžké jet za někým. Myslím ale, že to beru, protože v jednu chvíli to vůbec nevypadalo dobře.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (30) Další článek: Katastrofa, hodnotí víkend Hamilton. Bottas na stupních vítězů
18:16 | U obou mercedesů se mění vodní pumpy. (via AMuS)
18:06 | Na obou vozech Mercedesu se pracuje. Převodovky jsou venku... možná jde ale jen o preventivní prohlídky.
16:58 | Verstappen mění převodovku. Odstartuje z 18. místa
15:13 | Pětkrát se o titulu mistra světa rozhodlo na americké půdě. Bude to dnes pošesté? Závod začíná ve 20:10. 1959: Brabham 1970: Rindt 1974: Fittipaldi 1977: Lauda 2015: Hamilton

GP USA 2018

Pátek 19. října 2018
1. trénink Hamilton (1:47.502, mokro)
2. trénink Hamilton (1:48.716, mokro)
Sobota 20. října 2018
3. trénink Vettel (1:33.797)
Kvalifikace Hamilton (1:32.237)
Neděle 21. října 2018
Závod 20.10