Vettel byl nejrychlejší ve všech částech kvalifikace

Webber ji musel vynechat a do závodu bude startovat z boxů.

Na opačných koncích závodního pole se budou v úvodu Velké ceny Japonska pohybovat oba jezdci stáje Red Bull. Sebastian Vettel, který je stále ještě ve hře o titul mistra světa, zajel pole position, Mark Webber nemohl do kvalifikace nastoupit, protože v posledním volném tréninku zničil svůj vůz, a do závodu bude kvůli výměně šasi startovat z boxů.

Vettel pojede počtvrté v sezoně a popáté v kariéře z nejvýhodnější pozice na startu. Porazil oba piloty Brawnu a své příležitosti stáhnout část z jejich náskoku by rád využil. "Zbývají tři závody a je to docela velká ztráta. V každém závodě musíte riskovat, abyste udrželi svou šanci," říká Vettel. "Přijeli jsme sem a chceme vyhrát. Myslím, že jsme pro zítřejší závod v nejlepší pozici."

Němec však ví, že velká cena bude obtížná pro jezdce i pro pneumatiky. "Musíme udržet koncentraci, zejména v esíčkách. Je to fyzicky náročná pasáž, ale je úžasné, jak se tam dá v autě jet rychle," vysvětluje. Ze svého umístění na pole position Vettel překvapen není. "Očekávali jsme, že tu budeme konkurenceschopní, ale nevěděli jsme jak. V první části kvalifikace to bylo velmi těsné. Očekávali jsem, že budeme silní. Naštěstí to byla pravda. Být nejrychlejší v první, druhé i třetí části bylo skvělé."

Vettel také zalitoval svého týmového kolegu Webbera. "Mark měl smůlu. Jeho nehoda v zatáčce devět nebyla těžká, ale měl problém s autem a nestihlo se to opravit. Proto přišel o kvalifikaci, jinak by byl také nahoře," věří. 

Slova nejrychlejšího jezdce kvalifikace potvrdil i sám Webber. "Je to těžké pro nás pro všechny, zejména pro kluky z garáže. Nebyla to velká nehoda, ale poškození šasi je velké, takže ho musíme vyměnit. Dnes nemáme náhradní auta a tohle je výsledek. Škoda."

Další článek: Williamsu se na suchu nedařilo

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
11:50 | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna