Vettel by titul považoval za bonus, Webber se stále cítí ve hře

Kandidáti na titul mistra světa z týmu Red Bull si v kvalifikaci na Velkou cenu Abú Zabí počínali rozdílně. Sebastian Vettel získal desátou pole position, Mark Webber odstartuje do závodu až z pátého místa.
Vettel by titul považoval za bonus, Webber se stále cítí ve hře

Red Bull má jako jediný tým v závěrečeném závodě sezony dva kandidáty na titul mistra světa. Zatímco Sebastian Vettel vybojoval pole position, Marku Webberovi se v kvalifikaci příliš nedařilo a na okruhu Yas Marina v Abú Zabí obsadil až páté místo.

Vettel získal desátou pole position v sezoně a přestože je jedním z kandidátů na titul, pod tlakem se necítí. Ke spokojenosti by mu stačilo vítězství v závodě. "Budu se cítit velmi spokojen, ale záleží, kdo vyhraje titul. Nezáleží to jen na mně. Všechno, co můžu udělat, je maximalizovat svůj výkon. Nevedeme šampionát, takže hlavní tlak je na Fernandovi a na Markovi," myslí si Němec. "Zítra uděláme maximum a uvidíme, co se stane. Vypadá to tu vyrovnaně. Vyrovnaněji než jinde. Ferrari je silné a McLaren velmi silný."

Vettel ví, že o tom, jestli bude co slavit, se rozhodne až po závodě. "Kolem tratě jsou obrazovky a bude čas podívat se, jak ostatní dopadli. Deset pole position v sezoně, to není špatné, vše co přijde teď, bude jen bonus. Moje sezona byla nahoru dolů, mohl bych být v dobré pozici, ale nejsem," uznává. Vettel si myslí, že Red Bull mohl být ještě rychlejší, kdyby se podobně jako McLaren a Ferrari rozhodl pro dva kratší výjezdy místo jednoho delšího. "Bylo to těžké. Klesala teplota a včera jsme k večeru nevypadali příliš dobře. Dnes jsme ale udělali pokrok. Jsme vepředu. Pravděpodobně bychom byli rychlejší, kdybychom udělali dva výjezdy. Ale vinit můžu jen sám sebe."

Webber uznal, že po kvalifikaci jeho naděje na titul dostaly výraznou trhlinu, ale upozornil, že je stále ve hře o titul. "Samozřejmě nejsem nadšený. Páté místo na roštu není dobré. Je to zklamání, ale zítra nás čeká dlouhý závod. Loď se ještě nepotopila," ujišťuje Australan, který během kvalifikace nenašel tu správnou rychlost. "V závodě se může stát hodně věcí. Svým výkonem jsem si dnes moc nepomohl, ale během závodů už jsme zažili řadu změn. Šampionát se nerozhoduje dnes, ale bylo by lepší být výše."

Zbývající tři kandidáti na titul Vettel, Lewis Hamilton a Fernando Alonso startují z prvních třech míst. Na otázku BBC, jestli si Webber myslí, že stále může Alonsa v šampionátu překonat, odpověděl jednoznačně: "Jsme pořád ve hře a to je hlavní."

Podle šéfa týmu Christiana Hornera je taktika pro závod jasná. "Sebastian musí zatnout zuby a se vším se co nejlépe vypořádat. Mark musí předjet Alonsa, nemůže si dovolit skončit za ním. Jediná možnost jak ho porazit je předjet ho," upozorňuje. "Potřebujeme dobrou práci v boxech, dobré starty. Víme, že máme kvalitní závodní auto. Zítra bude klíčové opotřebení měkčích pneumatik. Dnes to vypadalo docela dobře. Čeká nás dlouhý závod."

Red Bull zariskoval a zvolil ve třetí části jediný výjezd s vyšším počtem kol. "Optimální bylo druhé kolo. Sebastian to zvládl, Mark ztratil na Jensona méně než desetinu. Je to škoda. Rozhodovali jsme se, jestli nejet jen jednokolové výjezdy. Žádný jezdec nechtěl absolvovat vždy jen jedno měřené kolo, chtěli odjet sekvenci kol. Bohužel Markovi to nevyšlo, jak mělo," litoval Horner.

Další článek: Hamilton se necítí být pod tlakem, závod si chce užít

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00