Vettel by chtěl se soupeři z F1 závodit v sedanech

Sebastian Vettel by se chtěl se svými soupeři z formule 1 utkat v závodě za volantem totožných vozů.
Foto: Getty Images / Charles Coates
Vettel by chtěl se soupeři z F1 závodit v sedanech | Foto: Getty Images / Charles Coates

Formule 1 se příští víkend vrátí na německý Nürburgring, hlavní program ale nedoplní obvyklé závodní série formule 2 a formule 3. F2 se k F1 znovu připojí až v Bahrajnu a sezóna F3 vyvrcholila v Mugellu. Při Velké ceně Toskánska zakončil svou sezónu také Porsche Supercup, který pravidelně doplňuje víkendy F1.

Pro Velkou cenu Eifelu jsou vedle F1 na Nürburgringu naplánovány závody Renault Clio Cupu a Touring Car Legends.

Vůbec první závod F1 na nové GP verzi Nürburgringu v roce 1984 zpestřil závod deseti mistrů světa F1 a dalších vítězů velkých cen v identických vozech Mercedes 190 E.

Závod vyhrál tehdejší nováček F1 Ayrton Senna, který se později stal trojnásobným mistrem světa.

Formule 1 od té doby podobný doprovodný závod, ve kterém by se proti sobě ve stejných vozech utkali piloti formule 1, neuspořádala. Čtyřnásobnému mistrovi světa Vettelovi se takový nápad ale líbí.

Strojové učení se zakouslo do dat a vybralo nejrychlejší jezdce za posledních téměř 40 let

Strojové učení se zakouslo do dat a vybralo nejrychlejší jezdce za posledních téměř 40 let

„Byla by to zábava, byl bych pro. Kdybychom měli šanci v cestovních vozech nebo něčem takovém, kde bychom mohli tvrdě závodit. Jen nevím, jestli by to až příliš neohrozilo podívanou závodu formule 1, který by poté následoval,“ řekl Vettel.

„Myslím, že by to byla zábava. Jezdíme spoustu závodu F1, bylo by ale fajn jet další závody i v jiných vozech. V minulosti jezdci více jezdili a střídali formuli 1, formuli 2, týden co týden.

„Nyní je úroveň závodů opravdu, opravdu vysoká a soustředíte se na jednu věc. Myslím, že pro nás piloty by bylo zábavné mít možnost to střídat a jezdit i s jinými vozy a jinými kategoriemi. Chápu také, že by nám to vzalo něco z našeho soustředění a spustila by se lavina argumentů. Myslím, že ty dny už jsou pryč.“

Brendon Hartley a Fernando Alonso jako jediní dva piloti v nedávné minulosti závodili mimo formule 1 zároveň ještě v Mistrovství světa vytrvalostních závodů (FIA WEC).

Sainz Jr. chce srovnání ve formuli 1

I podle Carlose Sainze Jr. z McLarenu by bylo zajímavé vidět srovnání pilotů ve stejném voze, on by ale chtěl závodit v jednotných vozech F1.

„Chci s nimi závodit v téměř stejných podmínkách ve voze formule 1. Nechci nic jiného. Jako pilot chcete vidět, jak na tom jste v nejrychlejším voze na světě, a tím je monopost formule 1. Přál bych si, abychom jednoho dne všichni mohli mít stejný vůz F1 a zjistili jsme, kdo je nejrychlejší. To by byl nejspravedlivější test. Myslím ale, že to je nemožné,“ řekl Sainz Jr.

„Nakonec, F2, F3, rallye nebo cokoliv jiného je odlišné od toho, v čem jsme profesionály. My jsme profesionální jezdci formule 1 a jsme odborníky na řízení nejrychlejších vozů na světě. S dalšími devatenácti jezdci bych se proto chtěl porovnat ve stejném voze formule 1 a viděli bychom, kdo se nejrychleji dokáže přizpůsobit a kdo je nejrychlejší.“

Další článek: Opatření spojená s koronavirem ztěžují týmům F1 přípravu na (staro)nové závody

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00