Vettel by chtěl se soupeři z F1 závodit v sedanech

Sebastian Vettel by se chtěl se svými soupeři z formule 1 utkat v závodě za volantem totožných vozů.
Foto: Getty Images / Charles Coates
Vettel by chtěl se soupeři z F1 závodit v sedanech | Foto: Getty Images / Charles Coates

Formule 1 se příští víkend vrátí na německý Nürburgring, hlavní program ale nedoplní obvyklé závodní série formule 2 a formule 3. F2 se k F1 znovu připojí až v Bahrajnu a sezóna F3 vyvrcholila v Mugellu. Při Velké ceně Toskánska zakončil svou sezónu také Porsche Supercup, který pravidelně doplňuje víkendy F1.

Pro Velkou cenu Eifelu jsou vedle F1 na Nürburgringu naplánovány závody Renault Clio Cupu a Touring Car Legends.

Vůbec první závod F1 na nové GP verzi Nürburgringu v roce 1984 zpestřil závod deseti mistrů světa F1 a dalších vítězů velkých cen v identických vozech Mercedes 190 E.

Závod vyhrál tehdejší nováček F1 Ayrton Senna, který se později stal trojnásobným mistrem světa.

Formule 1 od té doby podobný doprovodný závod, ve kterém by se proti sobě ve stejných vozech utkali piloti formule 1, neuspořádala. Čtyřnásobnému mistrovi světa Vettelovi se takový nápad ale líbí.

Strojové učení se zakouslo do dat a vybralo nejrychlejší jezdce za posledních téměř 40 let

Strojové učení se zakouslo do dat a vybralo nejrychlejší jezdce za posledních téměř 40 let

„Byla by to zábava, byl bych pro. Kdybychom měli šanci v cestovních vozech nebo něčem takovém, kde bychom mohli tvrdě závodit. Jen nevím, jestli by to až příliš neohrozilo podívanou závodu formule 1, který by poté následoval,“ řekl Vettel.

„Myslím, že by to byla zábava. Jezdíme spoustu závodu F1, bylo by ale fajn jet další závody i v jiných vozech. V minulosti jezdci více jezdili a střídali formuli 1, formuli 2, týden co týden.

„Nyní je úroveň závodů opravdu, opravdu vysoká a soustředíte se na jednu věc. Myslím, že pro nás piloty by bylo zábavné mít možnost to střídat a jezdit i s jinými vozy a jinými kategoriemi. Chápu také, že by nám to vzalo něco z našeho soustředění a spustila by se lavina argumentů. Myslím, že ty dny už jsou pryč.“

Brendon Hartley a Fernando Alonso jako jediní dva piloti v nedávné minulosti závodili mimo formule 1 zároveň ještě v Mistrovství světa vytrvalostních závodů (FIA WEC).

Sainz Jr. chce srovnání ve formuli 1

I podle Carlose Sainze Jr. z McLarenu by bylo zajímavé vidět srovnání pilotů ve stejném voze, on by ale chtěl závodit v jednotných vozech F1.

„Chci s nimi závodit v téměř stejných podmínkách ve voze formule 1. Nechci nic jiného. Jako pilot chcete vidět, jak na tom jste v nejrychlejším voze na světě, a tím je monopost formule 1. Přál bych si, abychom jednoho dne všichni mohli mít stejný vůz F1 a zjistili jsme, kdo je nejrychlejší. To by byl nejspravedlivější test. Myslím ale, že to je nemožné,“ řekl Sainz Jr.

„Nakonec, F2, F3, rallye nebo cokoliv jiného je odlišné od toho, v čem jsme profesionály. My jsme profesionální jezdci formule 1 a jsme odborníky na řízení nejrychlejších vozů na světě. S dalšími devatenácti jezdci bych se proto chtěl porovnat ve stejném voze formule 1 a viděli bychom, kdo se nejrychleji dokáže přizpůsobit a kdo je nejrychlejší.“

Další článek: Opatření spojená s koronavirem ztěžují týmům F1 přípravu na (staro)nové závody

18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.
15:03 | První závod v Miami se pojede 8. května 2021. Potvrdili to organizátoři.
22. září | Ferrari potvrdilo, že Charles Leclerc dostane v Soči novou pohonnou jednotku. Čeká ho tak start z konce pole. Kdy novou a vylepšenou pohonnou jednotku nasadí Sainz se rozhodne později.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00