Verstappenovi se pro poslední měřený pokus neaktivovalo DRS

Max Verstappen přišel o šanci získat pole position pro Velkou cenu Španělska formule 1, když se na začátku jeho posledního měřeného pokusu v kvalifikaci neaktivoval systém DRS.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Verstappenovi se pro poslední měřený pokus neaktivovalo DRS | Foto: Getty Images / Lars Baron

Loňský mistr světa měl po prvních pokusech ve třetí části kvalifikace náskok 350 tisícin sekundy na druhého Carlose Sainze z Ferrari.

Na rozdíl od svého rivala v boji o letošní titul Charlese Leclerca se ale nedokázal ve druhém pokusu zlepšit a propadl se za něj na druhé místo.

Bezprostředně po konci kvalifikace Verstappen nevěděl, co bylo příčinou toho, že byl tak pomalý na rovince.

„Vždy je těžké to určit. V mém posledním pokusu se buď neotevřelo DRS nebo jsem ztratil výkon. Je to škoda. Když se ale podívám celkově na tento víkend, tak být v první řadě je úspěch. Samozřejmě bych ale rád dojel ten poslední pokus,“ řekl Verstappen.

Přesto Nizozemec věří, že v závodním tempu dokáže s Leclercem v nedělním podniku bojovat.

„V posledních dvou závodech to vypadá, že jsme šetrní k pneumatikám. Zítra bude opět velmi teplo, na této trati se těžko předjíždí, ale uvidíme. Snad bude naše auto milejší k pneumatikám, teď je ale těžké to říct.“

Šéf Red Bullu Christian Horner po kvalifikaci pro Sky potvrdil, že Verstappen měl skutečně problém se systémem otevření elementu zadního křídla.

„Na konci to nebyl problém s výkonem, ale DRS, které se neotevřelo. Musíme dostat auto zpět, abychom zjistili příčinu, protože na zadní rovince, když jsme se už vraceli do boxů a chtěli to zkontrolovat, se otevřelo,“ řekl Horner.

„Nemyslím si ale, že jsme dnes udělali dost na to, abychom překonali to Charlesovo kolo. Na konci zajel pod tlakem skvělé kolo. Se startem z první řady jsem i tak spokojen.“

Pérez až pátý

Až ve třetí řadě bude druhý pilot Red Bullu Sergio Pérez. Mexičana kromě obou jezdců Ferrari a týmového kolegy porazil ještě George Russell z Mercedesu.

Podle Mexičana se na jeho výsledku v kvalifikaci podepsala také neúčast v prvním volném tréninku. Red Bull se rozhodl pro první páteční trénink posadit do vozu Jüriho Vipse a odbýt si tak povinnost alespoň dvakrát za sezónu během víkendu posadit nováčka.

„Myslím, že kvůli tomu, jak se tento víkend chovají pneumatiky, nás vyšlo dost draho vynechat první volný trénink,“ řekl Pérez.

„Nebyl jsem úplně spokojen s autem a pneumatikami. Vůz byl až příliš na hraně a nešlo to. Pneumatiky se na abrazivním rychlém okruhu při vysokých teplotách rychleji přehřívají.“

Další článek: Leclerc se v kvalifikaci roztočil, pak všem vypálil rybník. Russell ve druhé řadě

18:42 | Zraněného Ralpha Boschunga nahradí v týmu Campos ve F2 tento víkend 31letý bývalý pilot F1 Roberto Merhi. V sérii jel naposledy v roce 2018.
18:36 | Vips podle Red Bullu stále zůstává mezi juniorskými jezdci týmu. Ukončení spolupráce se týkalo jen jeho role rezervního a testovacího jezdce.
10:51 | Leclerc a Binotto byli včera večer spatřeni při odchodu z restaurace v Monaku. Že by šéf přijel uklidnit Leclerca domů po dalším "selhání" týmu?
5. července | F1 chystá putovní výstavu. Podrobnosti chce uveřejnit na podzim.

GP Rakouska 2022

Pátek 8. července 2022
1. trénink 13.30–14.30
Kvalifikace 17.00–18.00
Sobota 9. července 2022
2. trénink 12.30–13.30
Sprint 16.30
Neděle 10. července 2022
Závod 15.00