Verstappena překvapila různá úroveň přilnavosti v průběhu kvalifikace

Maxe Verstappena z Red Bullu překvapila měnící se úroveň přilnavosti okruhu Algarve v kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska formule 1, ve které obsadil třetí místo.
Foto: Getty Images / Joe Portlock
Verstappena překvapila různá úroveň přilnavosti v průběhu kvalifikace | Foto: Getty Images / Joe Portlock

Piloti se v průběhu víkendu na portugalském okruhu kvůli kombinaci nedávno přeasfaltovaného okruhu a nejtvrdších možných směsí pneumatik potýkají s přilnavostí.

Verstappen zajel v závěrečné části kvalifikace třetí čas, když na nejrychlejšího Lewise Hamiltona ztratil 252 tisícin sekundy. V Q1 byl přitom o 25 tisícin rychlejší než v Q3.

„Celý víkend je velmi náročné přimět pneumatiky pracovat. Kromě pneumatik je kluzký asfalt. Je tu jen jedna stopa, kterou můžete jet. I tak je ale dobré být třetí, během kvalifikace jsem byl ale trochu zmatený. Svoje nejrychlejší kolo jsem zajel v Q1, pak už jsem to ale nedokázal zopakovat jen proto, že jsem neměl stejnou přilnavost,“ řekl Verstappen.

„V Q2 a Q3 času ubývá, máte ho méně na svá kola. Zdá se, že pro nás bylo náročnější dostat pneumatiky do lepšího provozního okna, i když podle mě to bylo lepší v úplně prvním měřeném kole. Byl jsem tady v lednu a myslel jsem si, že bude úžasné řídit tady vůz formule 1 s přilnavostí, kterou máte. Z mého osobního pohledu ale nemůžete tlačit. Jen jedete na ledě. Je to škoda.“

Albon ve třetí řadě

Ani ve dvanácté letošní kvalifikaci neporazil Alexander Albon svého týmového kolegu. V Portimãu odstartuje do závodu z šesté pozice.

Kromě obou jezdců Mercedesu a týmového kolegy Verstappena jej porazili ještě Charles Leclerc z Ferrari a Sergio Pérez z Racing Pointu. Albon za nejrychlejším Valtterim Bottasem zaostal o 785 tisícin sekundy.

Horner zcela otevřeně přiznal, že pokud se Albon hned nezlepší, přijde někdo „zvenku“

Horner zcela otevřeně přiznal, že pokud se Albon hned nezlepší, přijde někdo „zvenku“

„Se svým kolem jsem byl spokojen, nejtěžší pro nás ale bylo měnit pneumatiky, protože trať je celý víkend divná kvůli novému povrchu a měnícímu se větru. Rozhodli jsme se pro poslední pokus přezout na měkkou sadu, což je úplně jiná směs. Musíte kvůli tomu znovu upravit a změnit svůj jezdecký styl, což mírně ovlivní váš rytmus,“ řekl Albon.

„Počasí bude zítra smíšené a má přijít déšť, takže se může stát cokoliv. Do první zatáčky je to daleko a nikdo zatím nezajel pořádnou dlouhou jízdu, takže to budeme objevovat v průběhu závodu a využijeme maximum z příležitostí.“

Další článek: Hamilton získal 97. pole position, Bottas lituje rozhodnutí

11:46 | Grosjean: Pokud bych sledoval tento závod doma a jeden z mých přátel měl takovou nehodu, byl bych přesvědčen, že je mrtvý.
22:21 | Reakce jezdců na nehodu Grosjeana v týmových rádií bezprostředně po nehodě... odkaz
21:17 | Proč sledovat GP Sachíru: Russell jede v Mercedesu Aitken debutuje ve Williamsu Fittipaldi debutuje v Haasu Netradiční layout okruhu, kola výrazně pod 1 minutu, očekáváme malé rozdíly v časech. Pojede se později, bude chladněji, podmínky tedy jiné. + finále šampionátu F2!
20:00 | Testů mladých jezdců po GP Abú Dhabí by se mohl zúčastnit také Carlos Sainz s Ferrari.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10