Verstappena překvapila různá úroveň přilnavosti v průběhu kvalifikace

Maxe Verstappena z Red Bullu překvapila měnící se úroveň přilnavosti okruhu Algarve v kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska formule 1, ve které obsadil třetí místo.
Foto: Getty Images / Joe Portlock
Verstappena překvapila různá úroveň přilnavosti v průběhu kvalifikace | Foto: Getty Images / Joe Portlock

Piloti se v průběhu víkendu na portugalském okruhu kvůli kombinaci nedávno přeasfaltovaného okruhu a nejtvrdších možných směsí pneumatik potýkají s přilnavostí.

Verstappen zajel v závěrečné části kvalifikace třetí čas, když na nejrychlejšího Lewise Hamiltona ztratil 252 tisícin sekundy. V Q1 byl přitom o 25 tisícin rychlejší než v Q3.

„Celý víkend je velmi náročné přimět pneumatiky pracovat. Kromě pneumatik je kluzký asfalt. Je tu jen jedna stopa, kterou můžete jet. I tak je ale dobré být třetí, během kvalifikace jsem byl ale trochu zmatený. Svoje nejrychlejší kolo jsem zajel v Q1, pak už jsem to ale nedokázal zopakovat jen proto, že jsem neměl stejnou přilnavost,“ řekl Verstappen.

„V Q2 a Q3 času ubývá, máte ho méně na svá kola. Zdá se, že pro nás bylo náročnější dostat pneumatiky do lepšího provozního okna, i když podle mě to bylo lepší v úplně prvním měřeném kole. Byl jsem tady v lednu a myslel jsem si, že bude úžasné řídit tady vůz formule 1 s přilnavostí, kterou máte. Z mého osobního pohledu ale nemůžete tlačit. Jen jedete na ledě. Je to škoda.“

Albon ve třetí řadě

Ani ve dvanácté letošní kvalifikaci neporazil Alexander Albon svého týmového kolegu. V Portimãu odstartuje do závodu z šesté pozice.

Kromě obou jezdců Mercedesu a týmového kolegy Verstappena jej porazili ještě Charles Leclerc z Ferrari a Sergio Pérez z Racing Pointu. Albon za nejrychlejším Valtterim Bottasem zaostal o 785 tisícin sekundy.

Horner zcela otevřeně přiznal, že pokud se Albon hned nezlepší, přijde někdo „zvenku“

Horner zcela otevřeně přiznal, že pokud se Albon hned nezlepší, přijde někdo „zvenku“

„Se svým kolem jsem byl spokojen, nejtěžší pro nás ale bylo měnit pneumatiky, protože trať je celý víkend divná kvůli novému povrchu a měnícímu se větru. Rozhodli jsme se pro poslední pokus přezout na měkkou sadu, což je úplně jiná směs. Musíte kvůli tomu znovu upravit a změnit svůj jezdecký styl, což mírně ovlivní váš rytmus,“ řekl Albon.

„Počasí bude zítra smíšené a má přijít déšť, takže se může stát cokoliv. Do první zatáčky je to daleko a nikdo zatím nezajel pořádnou dlouhou jízdu, takže to budeme objevovat v průběhu závodu a využijeme maximum z příležitostí.“

Další článek: Hamilton získal 97. pole position, Bottas lituje rozhodnutí

2. března | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
2. března | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...
2. března | Romain Grosjean si nasadil kameru na svou helmu a ukáže vám okruh Laguna Seca z vozu IndyCar. odkaz
2. března | Pro iOs už je aplikace k dispozici. Pro Android bude brzy. Jmenuje se Williams Racing AR Launch 2021.