Verstappen penalizován, z pole position odstartuje Leclerc

Max Verstappen ve druhém pokusu zrychlil a zajel nejrychlejší kolo. V té době ale na konci kola vlály žluté vlajky kvůli nehodě Valtteriho Bottase.

Nejdříve se objevila informace, že sportovní komisaři nebudou Verstappena vyšetřovat, protože v posledním minisektoru zpomalil. Později ale Verstappena přece jen začali vyšetřovat.

Verstappen už na tiskové konferenci řekl, že nezpomalil. „Myslím, že víme, co děláme. Jinak bychom neřídili vůz F1. Je to kvalifikace, jdete do toho. Jak jsem ale řekl předtím, pokud chtějí smazat moje kolo, ať ho smažou,“ řekl Verstappen.

Sportovní komisaři si nakonec Verstappena předvolali na 23:20 našeho času. O hodinu později rozhodli, že Verestappen dostane penalizaci 3 míst a 2 trestné body za nezpomaleni pod žlutými vlajkami.

Podle sportovních komisařů Verstappen přiznal, že věděl o Bottasově autě, ale nevšiml si žluté vlajky a nezpomalil. 

Sportovní komisaři se podívali na telemetrii i video. Podle nich byla žlutá vlajka velmi dobře viditelná. Uvedli také, že vůz před Verstappenem (Vettel) na žlutou vlajku reagoval a zpomalil.

Se zajímavou informací přišel Auto Motor und Sport. Podle něj Bottas poškodil maršálovské senzory, takže LED vlajka nesvítila (bylo ale máváno klasickou žlutou vlajkou) a také nesvítila žlutá vlajka na volantu Verstappena.

Startovní rošt (top 10)

P Jezdec Tým Pozn.
1 Charles Leclerc Ferrari  
Sebastian Vettel Ferrari  
Lewis Hamilton Mercedes  
Max Verstappen Red Bull pen.
Alexander Albon Red Bull  
Valtteri Bottas Mercedes  
Carlos Sainz Jr. McLaren  
Lando Norris McLaren  
Daniil Kvyat Toro Rosso  
10  Pierre Gasly Toro Rosso  

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Nejrychlejší byl v kvalifikaci Verstappen. Po penalizaci ale obsadí první řadu Ferrari

22:04 | Tak Norrisův druhý trénink neukončilo předčasně poškození podlahy (i když to měl také), ale problém s pohonnou jednotkou.
17:28 | Klíčové výsledky kvalifikace F2: Cunoda: 1. Mazepin: 2. Shwartzman: 4. Ilott: 9. Schumacher: 18.
17:25 | Schumacher a Nissany kolidovali v kvalifikaci formule 2.
16:58 | Podle Seidla se Sainz testu s Ferrari po Abú Dhabí nemůže zúčastnit. Test je určen pro mladé jezdce. Nakonec sice nastoupí Alonso a zřejmě Buemi a Kubica, ale i tak nebude umožněn start jezdcům, kteří letos závodili.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink Russell (54.546)
2. trénink Russell (54.713)
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10