Verstappen udělal správně, že Hamiltona pustil, hodnotí Horner

Šéf Red Bullu Christian Horner si stojí za rozhodnutím, kdy Max Verstappen v závěru Velké ceny Bahrajnu formule 1 vrátil vedoucí pozici Lewisi Hamiltonovi.
Verstappen udělal správně, že Hamiltona pustil, hodnotí Horner

Čtyři kola před koncem zaútočil Verstappen na vedoucího Hamiltona. Ve čtvrté zatáčce předjel svého soupeře vnějškem, ale dostal se při tom všemi čtyřmi koly za bílou čáru ohraničující trať. Ředitelství závodu proto Red Bullu nařídilo, aby Verstappen vrátil první místo Hamiltonovi, což Nizozemec o šest zatáček později také udělal.

„Od ředitele závodu jsme dostali pokyn, abychom okamžitě vrátili pozici. Max se zachoval sportovně a udělal to. Bylo to frustrující, Lewis jen těsně udržel svou pozici do konce závodu,“ říká Horner.

Verstappen týmu do vysílačky řekl, že chtěl zůstat na prvním místě. Věřil, že na novějších pneumatikách by si ve zbývajících kolech dokázal vybudovat náskok na Hamiltona a udržet se na prvním místě i v případě, že by následně dostal pětisekundovou penalizaci za předjetí překročením limitů tratě.

Verstappen: Radši bych dostal penalizaci, než pustil Hamiltona zpátky na první místo

Verstappen: Radši bych dostal penalizaci, než pustil Hamiltona zpátky na první místo

Horner ale argumentoval tím, že není jisté, že by vedení závodu udělilo Verstappenovi právě pětisekundový trest.

„Není zaručeno, že bychom dostali pět sekund, pokud bychom byli penalizováni. Udělal tedy správnou věc.“

Traťové limity ve čtvrté zatáčce byly tématem po celý víkend. V pátek vedení závodu jezdcům sdělilo, že v kvalifikaci bude přejetí bílé čáry všemi čtyřmi koly trestat, v závodě ale nikoliv.

„Viděli jsme, že když začal Mercedes tlačit, využívali tuto část tratě. Zeptali jsme se na ředitelství závodu: Pokud je to tak, můžeme to tak dělat? Protože když jste v těsném souboji, tak využíváním této části dráhy získáte výhodu dvou desetin sekundy, jako oni každé kolo. Ředitel závodu je následně požádal, aby dodržovali limity, jinak dostanou černobílou vlajku (za nesportovní chování).

„Max pak při předjetí vyjel mimo. Před závodem přitom bylo řečeno, že když tam někdo vyjetím získá výhodu, bude muset pozici vrátit. To okamžitě udělal, tým mu to nařídil poté, co jsme dostali tuto instrukci od ředitelství závodu.“

Další článek: Cunoda získal při premiéře ve F1 dva body

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
20. dubna | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen