Verstappen spadl penalizací pod stupně vítězů, Gasly vylepšil letošní maximum

Max Verstappen z Red Bullu do posledních kol bojoval s Lewisem Hamiltonem o první místo ve Velké ceně Monaka vozů formule 1. A ačkoliv projel cílem druhý, v konečném pořadí obsadil kvůli penalizaci čtvrté místo.
Verstappen spadl penalizací pod stupně vítězů, Gasly vylepšil letošní maximum

Verstappen jel na druhé pozici po většinu závodu a tlačil na vedoucího Hamiltona, který jel na opotřebovanějších pneumatikách. Tři kola před koncem zkusil na Hamiltona zaútočit v šikaně za tunelem, ale došlo ke kontaktu, po kterém zůstal Hamilton první a Verstappen druhý.

Sportovní komisaři tento kontakt označili za závodní incident, Verstappen však za svůj kontakt s Hamiltonem dostal dva trestné body.

Ještě předtím dostal Nizozemec penalizaci pěti sekund za to, že jej mechanici při zastávce v boxech vypustili do cesty Valtterimu Bottasovi, který dostal po vzájemné kolizi v boxech defekt a musel k mechanikům znovu. Verstappenův vůz nebyl poškozen a mohl následně bojovat o první místo s Hamiltonem.

„Samozřejmě je škoda mít penalizaci, dnes jsem ale dal vše do toho, abych se dostal před Lewise. Věděl jsem, že byl na měkčí sadě pneumatik a musel jet pomaleji, aby je šetřil. Proto jsem po zastávce v boxech začal tlačit,“ řekl Verstappen.

„Poté, co jsme zastavili, jel v pohodě, tak jsem na něj začal tlačit a on musel zrychlit. Lewis zrychlil a jeho pneumatiky trpěly. V jednu chvíli jsem viděl, že se trápí, tak jsem se pokusil zaútočit,“ popsal.

„Problém je, že se v tunelu nedokážete dostatečně přiblížit, abyste si připravili útok, takže jsem na něj zkoušel neustále tlačit. Moje přední křídlo bylo přilepené na jeho podlaze, ale tady se nedá předjíždět. Pár kol před cílem jsem se rozhodl do toho jít a trochu jsme se dotkli,“ řekl k souboji o vedení.

„Byl to zábavný závod a když se podíváte na naši rychlost, tak jsme odvedli dobrou práci. Té penalizace je škoda, jeli jsme dobře a zasloužili jsme si pódium. Byli jsme rychlí.“

Gasly pátý

Za svým týmovým kolegou na páté pozici dojel do cíle Pierre Gasly, pro kterého to znamená nejlepší umístění v jeho první sezóně u Red Bullu.

„Byl to skutečně pozitivní den a můžeme být velmi spokojeni s pátou pozicí poté, co jsme v Monaku startovali osmí. Měli jsme velmi dobrou strategii a opravdu skvělý vůz,“ řekl Gasly.

„Užil jsem si příležitost řídit tak rychlý vůz na této trati a byl jsem schopen na konci tlačit, zajet velmi rychlá kola a po startu z osmého místa dojet méně než deset sekund za vítězem. Jsem velmi šťastný, teď musíme stále pracovat, abychom mohli podobné výkony předvést i v nadcházejících víkendech.“

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Hamilton monacké vítězství věnoval Nikimu Laudovi

12:50 | Pierre Gasly potvrzen v týmu AlphaTauri pro rok 2021.
9:35 | Mercedes a Aston Martin budou více spolupracovat, což se určitě promítne i ve F1. Mercedes navýší podíl v Astonu na 20 %. Ten získá přístup k technologiím elektrických pohonů.
18:46 | Kvůli dvoudennímu víkendu v Imole se musela měnit pravidla a další věci. Méně bude i pneumatik. Místo 13 sad jen 10: dvě sady tvrdých, dvě střední a šest měkkých. Tři sady musí být po tréninku vráceny.
18:15 | Roman Staněk byl odpoledne v Jerezu nejrychlejší v testech... formule 3 měla v datech chybu. Opravujeme to...

GP Emilia Romagna

Sobota 31. října 2020
Trénink 10.00–11.30
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 1. listopadu 2020
Závod 13.10