Verstappen: Problémy s motorem v Q2 zničily můj kvalifikační rytmus

Maxe Verstappena z Red Bullu v kvalifikaci na Velkou cenu Emilia Romagna formule 1 v Imole potkaly problémy, když podle všeho selhala zapalovací svíčka v motoru jeho vozu. Ačkoliv nakonec obsadil třetí místo, problém měl podle něj vliv na kvalifikační výkon.
Foto: Getty Images / Joe Portlock
Verstappen: Problémy s motorem v Q2 zničily můj kvalifikační rytmus | Foto: Getty Images / Joe Portlock

Během prvního pokusu na střední sadě v prostřední části kvalifikace Verstappen hlásil týmu ztrátu výkonu vozu. Mechanici začali pracovat na opravě a Verstappen stihl před koncem zajet rychlé kolo a na střední sadě postoupit do Q3. V té ale nestačil na oba jezdce Mercedesu a se ztrátou půl sekundy obsadil třetí místo.

Podle Red Bullu byla ztráta výkonu způsobena selháním zapalovací svíčky. Verstappen si myslí, že problém v Q2 měl vliv na jeho výkon v Q3.

„Musela jít dolů kapota, mechanici ale při opravě mého vozu odvedli velmi dobrou práci. Trochu to ale zničilo mou kvalifikaci, protože jsem musel vyjet na střední sadě a pokusit se zajet to kolo,“ řekl Verstappen.

„Při prvním pokusu v Q3 byly pneumatiky příliš chladné, protože jsem byl uprostřed skupiny vozů. Nikdy jsem se nedostal do správného rytmu, kde víte, že tam je ještě nějaký čas a můžete tlačit více.

„I v posledním kole v Q3 jsem si říkal, že jsme si mohli vést lépe, kdybychom měli klidnější kvalifikaci. Když vás to ale potká v Q2 a musíte se také kvalifikovat na jiných pneumatikách, není to skvělé. Samozřejmě jsem nečekal, že bychom je (Mercedes) porazili v kvalifikaci, chtěl jsem být ale blíž a udělat to trochu zajímavější.“

Závodní simulace v tréninku vypadaly pro Red Bull dobře, problémem však podle Verstappena bude trať, kde je těžké předjíždět.

„Dlouhé jízdy byly dobré, snad to tedy zítra bude podobné. Doufejme, že z pohledu maximální rychlosti jsme na tom dobře. Nemyslím ale, že předjíždění bude jednoduché, ale uvidíme, co se dá dělat.“

Albon ve třetí řadě

Z šestého místa odstartuje druhý pilot týmu Alexander Albon, který se ztrátou necelé sekundy skončil za jezdci Mercedesu, Verstappenem, Pierrem Gaslym a Danielem Ricciardem.

První Albonův pokus v Q3 přitom sportovní komisaři smazali, protože thajský pilot získal výhodu vyjetím všemi čtyřmi koly mimo trať.

„Bylo to velmi vyrovnané a jen jedna desetina by mě posunula na čtvrté místo. Celkově to nebyla špatná kvalifikace a ze šestého místa můžeme mít dobrý závod,“ řekl Albon.

„V prvním pokusu v Q3 jsem porušil limity tratě, takže ten byl smazaný. V posledním pokusu v Q3 je to vždy risk nebo zisk. Kdybych už měl jistý čas, tak bych asi riskoval a tlačil více.“

Váš názor Další článek: Bottas v Imole získal 15. pole position, Hamilton očekává nudný závod
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00