Verstappen: Nový formát sprintů atraktivitu víkendů nezvýší, ale dává alespoň logiku

Verstappen: Nový formát sprintů atraktivitu víkendů nezvýší, ale dává alespoň logiku

V letošní sezoně budou mít víkendy se sprintem jiný formát než vloni. Max Verstappen to sice vítá, ale i nadále se neřadí k fanouškům sprintů.

Stejně jako vloni, i letošní kalendář F1 obsahuje celkem šest závodních víkendů, které zahrnují tzv. sobotní sprint. Sprinty postupně uvidíme v rámci velkých cen v Šanghaji, v Miami, ve Spielbergu, v Austinu, v São Paulu a v Lusailu.

Novinkou pro jezdce a týmy však bude formát těcho víkendů. Zatímco vloni pátek patřil volnému tréninku a hlavní kvalifikaci, sobota sprintovému rozstřelu a sprintu a neděle hlavnímu závodu, letos na sebe budou jízdy navazovat jinak. 

V pátek se začne volným tréninkem, po kterém bude následovat rozstřel pro sprint. V sobotu pak fanoušci uvidí sprint a až po něm kvalifikaci pro hlavní nedělní závod.

Ještě důležitější novinkou než pořadí jízd je však pro jezdce a jejich týmy v čele s inženýry úprava týkající se pravidel parc fermé, tedy režimu, kdy nesmí být až na několik výjimek manipulováno s monopostem a jeho nastavením.

Zatímco v roce 2023 platilo, že týmy nemohly bez hrozby penalizace během víkendů se sprintem na vozech zásadněji pracovat již od pátečního tréninku, od letošní sezony bude parc fermé po sobotním sprintu na určitý čas znovu otevřeno. 

Stáje tak budou mít mnohem více informací k nastavení vozu pro závod.

Novou praxi nyní ocenil úřadující šampion Max Verstappen, který jinak nepatří k příznivcům sprintů.

„Řekl bych, že je to lepší formát, pokud jde o přístup k víkendu. Ze samotného (sprintového, pozn. red.) závodu však nejsem o nic víc nadšený,“ uvedl pilot Red Bullu, kterého cituje Autosport.

„Je každopádně dobře, že budeme moci měnit nastavení vozu. Je v tom alespoň více logiky,“ dodal na toto téma Verstappen.

Sainz by zašel dál

Novinku v úpravě formátu sprintů kvituje i Carlos Sainz. Pilot Ferrari by se ale nebál ani větších změn. 

„Pokud jde o pravidla parc fermé, jsem velkým příznivcem této změny. Vloni v Baku jsem trpěl a i v několika dalších víkendech se sprintem jsem měl těžký závod kvůli tomu, kdy byl vůz hned po prvním tréninku v parc fermé,“ prohlásil Sainz.

„Co se týče celkového formátu sprintů, byl bych i pro více změn. Každopádně ale jdeme správným směrem. Jde sice o malé změny, ale správné,“ řekl španělský závodník.

Doporučujeme

Články odjinud