Verstappen má radost z domácí pole position

Max Verstappen vyhrál vyrovnanou kvalifikaci na domácí Velkou cenu Nizozemska na Zandvoortu. Red Bull podle jeho slov po pátečních trénincích udělal na voze řadu velkých změn.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Verstappen má radost z domácí pole position | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Vedoucí muž průběžného pořadí přišel prakticky o celý první trénink kvůli problému s převodovkou, která zastavila jeho red bull.

Ve druhém tréninku, který vyhrál Charles Leclerc z Ferrari, obsadil Verstappen se ztrátou téměř sedmi desetin osmé místo.

V sobotní odpolední kvalifikaci byl ale Verstappen nejrychlejší a navázal na svou pole position z domácí trati z loňského roku, když porazil druhého Leclerca o pouhých 21 tisícin sekundy. Do ztráty jedné desetiny na Verstappena se dostal ještě Leclercův týmový kolega Carlos Sainz, který ztratil 92 tisícin.

Verstappen je s výsledkem kvalifikace velmi spokojen. „Obzvlášť po včerejšku, kdy jsme měli náročný den,“ řekl.

„Přes noc jsme s týmem odvedli dobrou práci, abychom to otočili. Dnes jsme měli opět rychlé auto, bylo to tu ale velmi těsné. Kvalifikační kolo je tady šílené.“

Red Bull podle Verstappena přes noc na voze provedl výrazné změny, aby dokázal konkurovat Ferrari a Mercedesu.

„Hodně jsme toho změnili, protože včera byl druhý trénink celkem hektický, abychom připravili vůz, dnes byla ale opět radost ho řídit.“

Pérez se roztočil

Svůj poslední pokus nedokončil druhý jezdec Red Bullu Sergio Pérez.

Mexičan nezvládl průjezd předposlední zatáčkou, na výjezdu se dostal na obrubník a roztočil se. Zmařil tím také závěrečné pokusy jezdců Mercedesu, kteří jeli za ním.

Pérez v kvalifikaci obsadil páté místo se ztrátou 735 tisícin na Verstappena.

„Byla to škoda, byl jsem v dobrém kole. Když jsem přidával plyn, byl jsem celkem agresivní, dotknul jsem se štěrku a bohužel ztratil kontrolu nad zadní částí auta,“ řekl Pérez.

„Byl jsem o dobré tři desetiny rychlejší oproti předchozímu času. Vypadalo to, že bych mohl získat další desetinu nebo desetinu a půl a byl bych na čtvrtém, možná i třetím místě. Zítra snad budu mít dobrý start a budu bojovat.“

Další článek: Dýmovnice na trati a boj o setiny. Pole position získal v Zandvoortu domácí Max Verstappen

Témata článku: , , ,

Aktuality

14:55 | Podle Auto Motor und Sport se do výběrového řízení na dodavatele pneumatik pro roky 2025 až 2027 kromě Pirelli přihlásí také Bridgestone. Nový zájemce bude v nevýhodě, protože by musel vyvíjet dva druhy pneumatik – pro rok 2025 a pak kvůli novým PJ a vozům pro 2026 dál. 
13:44 | Hornerovi se příliš nelíbí sprint v Baku. Pro fanoušky podle něj super, pro peněženky týmů ale ne (větší pravděpodobnost nehod). 
9:18 | Kvalifikaci F2 vyhrál Iwasa. Staněk skončil 17. Kvalifikace se odjela na mokré trati a byla dvakrát přerušena červenou vlajkou. Podruhé po nehodě Martinse... pak už kvalifikace restartována nebyla. 
3:59 | Všichni jezdci obou zákazníků Ferrari (Alfa, Haas) nasadili druhý motor. 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink Verstappen
2. trénink Alonso
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink 03.30–04.30
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00