Verstappen dostal za kolizi s Hamiltonem penalizaci pro Grand Prix Ruska

Max Verstappen klesne ve Velké ceně Ruska o tři místa. Sportovní komisaři ho potrestali za kolizi s Lewisem Hamiltonem.

Oba jezdci měli po nehodě odlišné pohledy na to, co se stalo. Své pohledy na incident museli prezentovat také před sportovními komisaři, mezi které v Monze patřil také bývalý jezdec Vitantonio Liuzzi.

Max Verstappen dostal za kolizi penalizaci pro Grand Prix Ruska, kde klesne o tři místa. Dostal také dva trestné body (před závodem měl 0 trestných bodů).

Je možné, že Red Bull využije situace a nasadí Verstappenovi novou pohonnou jednotku, jak plánuje pro „nejbližší závody.“

„Stewardi vyslechli jezdce vozu 33 (Max Verstappen), jezdce vozu 44 (Lewis Hamilton), zástupců týmů, přezkoumali videozáznamy a rozhodli, že jezdec vozu 33 nese převážnou vinu za kolizi s vozem 44 ve druhé zatáčce,“ uvedli sportovní komisaři.

„Vůz 44 vyjížděl z boxů. Vůz 33 byl na hlavní rovince. Na značce 50 m před
zatáčkou 1 byl vůz 44 výrazně před vozem 33. Vůz 33 zabrzdil pozdě a začal
se pohybovat vedle vozu 44, ačkoli v žádném okamžiku se nedostal dále než těsně za přední kolo vozu 44.“

Taktický faul Verstappena, hodnotí Wolff nehodu

Taktický faul Verstappena, hodnotí Wolff nehodu

Verstappen podle Hamiltona věděl, k čemu dojde. Tlačil mě z trati, oponuje pilot Red Bullu

Verstappen podle Hamiltona věděl, k čemu dojde. Tlačil mě z trati, oponuje pilot Red Bullu

Sportovní komisaři dále zopakovali pohledy obou jezdců na nehodu. Podle Verstappena ho Hamilton vytlačil, podle Hamiltona se Verstappen o předjetí pokusil pozdě a měl to vzdát. 

Sportovní komisaři připustili, že Hamilton Verstappena vytlačil na obrubník, ale: „... zjistili, že vůz 33 se vůbec nenacházel vedle vozu 44, dokud se výrazně nevzdálil od vjezdu do první zatáčky. Podle názoru stewardů byl tento manévr proveden příliš pozdě na to, aby měl jezdec vozu 33 ‚právo na závodní prostor‘. Ačkoliv se vůz 44 mohl vzdálit od obrubníku, aby se vyhnul nehodě, stewardi rozhodli, že jeho pozice byla přiměřená, a proto považovali za hlavního viníka nehody jezdce vozu 33.“

Váš názor Další článek: Grand Prix Itálie 2021: nejrychlejší kola a strategie
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00