Verstappen bude v závodě osamocen, Ricciardo se těší na předjíždění

Páté místo v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie v Monze je podle Maxe Verstappena pro Red Bull maximem a s výsledkem je spokojen.
Verstappen bude v závodě osamocen, Ricciardo se těší na předjíždění

Ferrari si v kvalifikaci na domácí velkou cenu zajistilo kompletní první řadu. Jezdci Mercedesu vyrazí ze třetí a čtvrté pozice před pátým Verstappenem a šestým Romainem Grosjeanem z týmu Haas.

„Snažili jsme se z toho vytěžit maximum a páté místo dnes bylo maximem. Monza je pro nás nejnáročnějším okruhem, takže páté místo jsme očekávali už před víkendem. Pozice, kde jsme, je celkem normální, takže to není zklamání. My se jen snažili odjet tu nejlepší možnou kvalifikaci. Víc toho udělat nemůžeme,“ řekl Verstappen.

Nizozemec byl nicméně zklamaný ze ztráty na vozy před sebou. Na nejrychlejšího Kimiho Räikkönena ztratil téměř 1,5 sekundy a za čtvrtým Valtterim Bottasem zaostal o necelou sekundu.

„Je bolestivé, kolik ztrácíme na rovinkách, ale tak to je. S novým motorem jsem dnes zaznamenal rozdíl, možná jeden a půl desetiny. Je to drobné zlepšení a jsem s tím spokojen, ale potřebujeme větší krok, abychom byli konkurenceschopní,“ řekl Verstappen k C-specifikaci pohonné jednotky Renault, kterou měl dnes ve svém voze.

„V mém posledním pokusu v Q3 jsem neměl slipstream. Nemyslím si ale, že bych na tom byl lépe. Možná bychom jen byli blíže. Jsme celkem daleko od čela. Ferrari a mercedesy budou na nás až příliš rychlé. My si pojedeme svůj vlastní závod a uvidíme, jestli se něco stane před námi. Budeme mít strategii jedné zastávky, asi stejně jako všichni ostatní. Myslím, že opravdu nezáleží na tom, jestli zůstaneme na trati kratší nebo delší dobu, pokusíme se jen mít čistý start a uvidíme. Za mnou v podstatě neexistuje žádná konkurence, takže ve skutečnosti budu osamocen.“

Ricciardo s penalizací

Druhý pilot Red Bullu Daniel Ricciardo před Velkou cenou Itálie nasadil, stejně jako Verstappen, nový motor Renaultu. Verstappen za to penalizován nebude, jeho týmový kolega však ano. Ricciardo totiž již překročil povolený počet komponent pohonné jednotky na sezónu.

Australan v první části kvalifikace obsadil čtvrté místo, do té druhé však již nenastoupil.

„Budeme startovat v poslední nebo v předposlední řadě, takže jsme se rozhodli, že najet s novým motorem další kilometry nám nestojí za riskování,“ řekl Ricciardo.

„Pokud bychom si mysleli, že máme šanci získat pole position, i přes penalizaci, tak bychom možná riskli dokončení kvalifikace. Ferrari a mercedesy jsou ale až příliš rychlé. Kolo, které jsem zajel, bylo slušné, a díky němu jdu do zítřejšího závodu s větším sebevědomím. Máme lepší nastavení a měla by to být zábava. Budeme se prokousávat pořadím, pozdě brzdit a snad získáme nějaké slušné body,“ doufá Australan.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Williams se díky Strollovi letos poprvé dostal do Q3