Vergne hodnotí svůj debut: Za body jsem rád, ale udělal jsem zbytečné chyby

Jean-Eric Vergne má za sebou první čtyři závody formule 1 v kariéře a vyšel z nich poměrně dobře, i když se svými výkony není stoprocentně spokojený.
Vergne hodnotí svůj debut: Za body jsem rád, ale udělal jsem zbytečné chyby

Vergne letos debutoval u týmu Toro Rosso po boku Daniela Ricciarda, jenž je o 11 Grand Prix, které loni absolvoval v barvách HRT, zkušenější. Francouz má zatím se čtyřmi body navrch, australský týmový kolega získal jen dva.

"Ha, no, ano a ne," odpověděl Vergne na otázku oficiálního webu F1, zda je spokojený se svým debutem. "Ano, protože si myslím, že je to celkem dobré, a ne, protože to mohlo být lepší."

"Samozřejmě bych se mohl vymlouvat na to, že jsem nováček, ale to nechci, protože jsem udělal pár chyb, které by neměl udělat žádný jezdec, nezávisle na svém statusu. Vlastně ani v ten status nováčka moc nevěřím. Jsem plnohodnotný jezdec."

O slovu nováček nechce Vergne slyšet ani při srovnání s o trochu zkušenějším Ricciardem. "Nepovažuji se za většího nováčka, ani si nemyslím, že bych byl rychlejší. Někteří lidé by vám řekli, že spolu bojujeme o kokpit u Red Bullu, ale já to tak teď nevidím. Závodím pro Toro Rosso a chci týmu pomoci s tím, aby naše auto bojovalo o body."

"Nezajímá mě dojíždět před ním (Ricciardem) na 15. místě. Raději bych skončil čtvrtý a za ním, protože by to znamenalo, že mám rychlejší auto. Řekl jsem právě ´skončil za ním´? Ne, myslím, že tak by se mi to nelíbilo! (smích) Platí jenom ta část o bojích vpředu. To ostatní zapomeňte..."

A právě pozice ve startovním poli je pro francouzského pilota tím největším rozdílem ve srovnání s minulostí. "Dřív jsem vždy bojoval o vítězství, teď o 10 místo, což je velká změna vůči minulým rokům! Kdybych dnes mohl s týmem dojet na pátém místě, byl bych super šťastný, zatímco loni by páté místo (v GP2) bylo velkým zklamáním. Tak to v životě chodí!"

Po technické stránce byly pro Vergneho největší změnou při příchodu do formule 1 pneumatiky a aerodynamika. Zvládnout vše správně, od nastavení vozu, přes tréninky až po kvalifikaci a závod, není snadné.

"Jeden víkend jste opravdu rychlí a další víkend se vám vůbec nedaří - ve stejném voze a se stejným týmem - a zoufale hledáte odpovědi, proč to tak je. V ostatních závodních sériích to jde mnohem víc hladce," dodal.

Další článek: HRT se testů nezúčastní