Velkou cenu USA ovládl Sebastian Vettel

Sebastian Vettel si na Okruhu Amerik v Austinu při Velké ceně USA připsal další vítězství v sezoně. Na stupně vítězů ho doprovodili Romain Grosjean a Mark Webber.
Velkou cenu USA ovládl Sebastian Vettel

Okruhu Amerik v texaském Austinu hostil podruhé v historii Velkou cenu USA. Poprvé během závodního víkendu svítilo slunce, teplota se pohybovala okolo 35 stupňů Celsia, byla tedy vyšší než v předchozích dnech.

Z první řady vyrazily do závodu oba vozy Red Bull. Polesitter Vettel začal od startu ujíždět, na druhé míto se posunul Grosjean, na třetí Hamilton, který měl ještě cestou na startovní rošt problémy s brzdovým pedálem. Webber zvolil trochu jinou stopu a propadl se až na čtvrtou příčku, Hülkenberg na pátou, šestý jel Pérez, následovali Alonso, Bottas, di Resta, Ricciardo, Rosberg a Kovalainen. Finský náhradník se oproti startovní pozici propadl o čtyři místa. Ještě v prvním kole narazil Sutil přední částí vozu do zdi, poté, co do něj z boku najel Maldonado. Němec z vozu vylezl vlastními silami, na trať vyjel safety car. Na situaci zareagoval Gutiérrez, který zamířil do boxů pro tvrdé pneumatiky.

Od pátého kola se znovu začalo závodit, Chilton si odpykal svou penalizaci za prohřešek v kvalifikaci. Vepředu se pořadí ustálilo, Vettel se Grosjeanovi rychle vzdálil na odstup 2,4 sekundy. Maldonado kroužil po trati s poškozeným předním křídlem, proto byl komisaři pomocí černo-oranžové vlajky povolán na jeho výměnu.

Ve třináctém kole se Webberovi na výjezdu z dvanácté zatáčky podařilo vybrzdit Hamiltona a dostat se na třetí pozici. Na Angličana se začal dotahovat také Hülkenberg, který si zase musel hlídat náskok na Péreze. Těsný rozestup byl také mezi Alonsem a Bottasem. Vyrovnaná byla i skupinka mezi desátým a dvanáctým místem, kterou tvořili Ricciardo, Rosberg a Kovalainen. Fin v osmnáctém kole jako první ze závodníků elitních týmů zajel do boxů.

V devatenáctém kole předvedli hezký souboj Rosberg s Ricciardem, Němec předjel Australana ve dvanácté zatáčce a dostal se tak na bodovanou desátou příčku. O kolo později zajel do boxů Button, kterého následoval jeho přímý soupeř Massa. Brazilec se na trať vrátil před Angličanem. Jejich týmoví kolegové Alonso a Pérez v té chvíli bojovali o šestou příčku. Jako první z této dvojice zajel do boxů na konci dvaadvacátého kola Mexičan. Mezitím svou zastávku absolvovali také di Resta, Rosberg a Ricciardo. O kolo později se k nim přidal i Bottas.

V šestadvacátém kole Gutiérrez ve dvanácté zatáčce předjel Vergne. Svého krajana napodobil v dalším okruhu i Pérez. Mezitím zamířil do depa Hamilton. V sedmadvacátém kole se Alonso vrátil z boxů před Péreze a strategií se tak posunul o příčku dopředu. V osmadvacátém kole navštívil své mechaniky vedoucí jezdec závodu Vettel a brzy na něj navázal i Hülkenberg a v dalším okruhu také Webber. Nejdéle ze špičky tak vydržel na trati Grosjean. Dopředu se prosazoval Alonso, který v devětadvacátém kole na výjezdu z boxů předjel Gutiérreze. Na konci okruhu zajel konečně do boxů i Grosjean a na trať se vrátil na druhém místě.

Po třiceti kolech, kdy už všichni jezdci měli za sebou jednu zastávku, vedl Vettel o deset sekund před Grosjeanem. Třetí Webber ztrácel další dvě sekundy. Následovali Hamilton, Hülkenberg, Alonso, Pérez, který předjel krajana Gutiérreze, Bottas a první desítku po předjetí Kovalainena uzavíral di Resta. Fina brzy předjel také Rosberg a náhradník za Räikkönena zajel do boxů pro nové přední křídlo.

V této fázi závodu byl na trati nejrychlejší Webber, který snížil ztrátu na Grosjeana na jednu sekundu. V souboji o desáté místo se v té době prosadil Rosberg před di Restu a Bottas napodruhé v pěkném souboji zdolal ve druhé zatáčce v pětatřicátém kole Gutiérreze. Mexičan poté zajel v sedmatřicátém kole do boxů pro novou sadu pneumatik. Webber chvíli při brzdění pociťoval vibrace, proto na několik kol zpomalil na dvousekundovou ztrátu, poté začal Francouze znovu stahovat.

Dalším, kdo zajel na druhou zastávku do boxů, byl v devětatřicátém kole Massa, kterého ke změně strategie donutil průběh závodu. K šetření pneumatik byl mezitím vyzván také Vettel. Ricciardo se po předjetí di Resty posunul zpět na desáté místo. Alonso se v pětačtyřicátém kole na výjezdu z první zatáčky dostal před pátého Hülkenberga a začal stíhat čtvrtého Hamiltona. Webber se znovu dostal za Grosjeana na odstup méně než jedné sekundy.

Mezitím si Pic vysloužil penalizaci průjezd boxovou uličkou za nerespektování modrých vlajek, když ho o kolo předjížděl Hamilton. Di Resta ještě zkusil šest kol před cílem zajet pro novou sadu středních pneumatik.

Ve čtyřiapadesátém kole zajel Vettel nejrychlejší kolo, své sedmé v sezoně, souboj mezi Grosjeanem a Webberem se v závěru uklidnil, čtvrtý Hamilton jezdil osamocen, pátý Alonso v posledním kole v pěkném souboji nakonec ubránil pozici před Hülkenbergem, který se před Španěla nakrátko dostal, následovali Pérez, Bottas a Rosberg. V předposledním kole Button v první zatáčce v krásné bitvě předjel do té doby desátého Ricciarda.

Vettel s poklidem zvítězil a připsal si tak dvanáctý triumf v sezoně a osmý v řadě. Grosjean za sebou nakonec udržel Webbera a vyrovnal tak svůj nejlepší výsledek v kariéře, čtvrtý dojel Hamilton, páté místo udržel Alonso před Hülkenbergem, sedmý dojel Pérez, osmý Bottas bodoval poprvé v kariéře, devátý skončil Rosberg a desátý Button před Ricciardem. Při souboji o dvanácté místo ještě v samém závěru došlo ke kontaktu mezi Vergnem a Gutiérrezem, za který si Francouz po závodě od komisařů vysloužil penalizaci dvaceti sekund.

Šťastný Vettel znovu slavil svou výhru donuty před diváky. Na svém kontě už má 372 bodů, druhý je Alonso s 227, třetí Hamilton jich má 187, čtvrtý Räikkönen, který už letošní sezonu ukončil, 183, pátý je Webber se 171. V Poháru konstruktérů suverénně vede Red Bull s 553 body, v souboji o druhou příčku je na tom nejlépe Mercedes s 348, třetí je Ferrari s 333 a čtvrtý Lotus s 315. 

Příští závod se jede za týden v Brazílii na okruhu Josého Carlose Paceho v Interlagos na předměstí Sao Paula.

Fotogalerie (85 obrázků)

GP USA 2013 - neděle

GP USA 2013 - závod

P. Jezdec Tým Kolo Čas/ztráta Start
1 Sebastian Vettel Red Bull Racing-Renault 56 1:39:17,1 h 1
2 Romain Grosjean Lotus-Renault 56 +6,2 s 3
3 Mark Webber Red Bull Racing-Renault 56 +8,3 s 2
4 Lewis Hamilton Mercedes 56 +27,3 s 5
5 Fernando Alonso Ferrari 56 +29,5 s 6
6 Nico Hülkenberg Sauber-Ferrari 56 +30,4 s 4
7 Sergio Pérez McLaren-Mercedes 56 +46,6 s 7
8 Valtteri Bottas Williams-Renault 56 +54,5 s 9
9 Nico Rosberg Mercedes 56 +59,1 s 12
10 Jenson Button McLaren-Mercedes 56 +1:17,2 min 15
11 Daniel Ricciardo STR-Ferrari 56 +1:21,0 min 10
12 Felipe Massa Ferrari 56 +1:26,9 min 13
13 Esteban Gutiérrez Sauber-Ferrari 56 +1:31,7 min 20
14 Heikki Kovalainen Lotus-Renault 56 +1:35,0 min 8
15 Paul di Resta Force India-Mercedes 56 +1:36,8 min 11
16* Jean-Eric Vergne STR-Ferrari 56 +1:44,5 min 14
17 Pastor Maldonado Williams-Renault 55 +1 kolo 17
18 Jules Bianchi Marussia-Cosworth 55 +1 kolo 19
19 Giedo van der Garde Caterham-Renault 55 +1 kolo 18
20 Charles Pic Caterham-Renault 55 +1 kolo 22
21 Max Chilton Marussia-Cosworth 54 +2 kola 21
Adrian Sutil Force India-Mercedes 0 +56 kol 16

* Jean-Eric Vergne v cíli obdržel za svou kolizi s Estebanem Gutiérrezem dvacetisekundovou penalizaci, původně dojel do cíle na dvanáctém místě.

Další článek: Alonso: Ve voze na bolest zapomenete