Velké nehody jsou s rozpočtovým stropem velký problém, zní z Mercedesu

Valtteri Bottas při nehodě s Russellem do značné míry zničil svůj letošní vůz. Oprava bude nákladná a letos může obzvlášť bolet.

Formule 1 letos zavedla rozpočtový strop ve výši 145 milionů dolarů. Reálně může tým hospodařit s vyšším rozpočtem, protože tento strop je definován pro 21 závodů a letos jich zřejmě uvidíme až o dva více. Kromě toho se některé náklady do rozpočtového stropu nepočítají.

Na druhou stranu týmy letos pracují na vozech pro rok 2022, které budou zcela jiné. Utratit zbytečně pár stovek tisíc euro na opravu zničeného vozu může být v lepším případě nepříjemné.

Russell se veřejně omluvil Bottasovi

Russell se veřejně omluvil Bottasovi

„V letošním roce je pro nás novým faktorem to, že máme všichni omezené náklady,“ vysvětlil šéf traťových operací Mercedesu Andrew Shovlin.

„Tento druh poškození není v plánu. Naši jezdci byli v posledních letech neuvěřitelně dobří, pokud jde o absolvování sezón, aniž by toho hodně rozbili. Určitě z toho bude velmi rozsáhlý účet, pokud jde o uhlíkovou práci a kovovýrobu.“

V Mercedesu se nyní dívají na to, které části vozu Bottase bude možné zachránit. Podle Shovlina jich mnoho nebude. Vůz absolvoval několik nárazů, přetížení dosáhlo 30 G.

Podle Shovlina více podobných nehod může představovat problém.

„Je tady faktor rozpočtového stropu a peníze musíte někde brát. Pokud se z toho stane velký problém, může to začít zasahovat do vašeho rozpočtu na vývoj.“

Týmy měly obavy z nehod v rámci sprintových kvalifikací. F1 jim proto dá peníze, a pokud by došlo během sprintového závodu k nehodě, může si tým navýšit rozpočtový strop.

Peníze a vlídnější rozpočtový strop. F1 uhasí obavy týmů ze sprintů

Peníze a vlídnější rozpočtový strop. F1 uhasí obavy týmů ze sprintů

Váš názor Další článek: Zajímavé statistiky po GP Emilia Romagna 2021
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
5. prosince | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00