Velké nehody F1, ze kterých jezdci odešli po svých

Ačkoliv šlo o děsivé havárie, piloti zůstali nezraněni. Kdy stálo štěstí na jejich straně?
Velké nehody F1, ze kterých jezdci odešli po svých

Havárie Fernanda Alonsa v úvodním podniku letošní sezony zase jednou ukázala, jak bezpečné jsou současné vozy F1. Nejen že dvojnásobný mist světa z děsivě vypadající motanice při 240 km/h vyvázl nezraněn, ještě zamával fandům... Takový konec je samozřejmě vždy velkou úlevou. Jaké další podobné nehody se v minulosti staly?

Martin Brundle – 1996 Australská Velká cena

Martin Brundle dnes pracuje jako komentátor F1 a při přemetech Alonsa mohl mít jistý pocit déja vu. V úvodním podniku sezony před 20 lety totiž sám skončil v kotrmelcích po děsivě vypadající nehodě.

Stejně jako Fernando ale také on vyvázl nezraněn a hned sprintoval do boxů pro náhradní auto.

Fernando Alonso, Romain Grosjean a Lewis Hamilton – 2012 Belgická velká cena

První zatáčka ve Spa v roce 2012 přinesla opravdový chaos. Příčinou všeho byl Romain Grosjean, kterého Mark Webber pojmenoval „bláznem prvních kol“ a bylo proč, rodilý Švýcar se v roce 2012 skutečně činil a nehod měl na svém kontě nemálo. Žádná ale nebyla tak dramatická jako ta belgická.

Pilot Lotusu nejdřív kolidoval s Lewisem Hamiltonem a pak se svým autem ještě napálil do vozu Fernanda Alonsa, přičemž hlavu pilota minul jen o centimetry... Dodnes z toho běhá mráz po zádech.

Jacques Villeneuve a Riccardo Zonta – 1999 Belgická velká cena

V roce 1999 bylo třeba mít nervy ze železa, abys mohl projet Eau Rouge na plný plyn. Přesto se o to parťáci z týmu BAR Jacques Villeneuve a Riccardo Zontapokusili... Během kvalifiakce Villeneuve poslal své auto do bariéry v plné rychlosti ale ani to Zontu neodradilo od nebrždění. 

Přehled dalších nehod naleznete na redbull.cz

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Úspěch Haasu? Může za něj i jedna žena v zákulisí

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?