Velké množství závodů podle Vettela ubírá formuli 1 na výjimečnosti

Pokud se bude kalendář i nadále rozrůstat, formuli 1 hrozí odchod důležitých lidí a velké ceny už nebudou brány jako speciální událost, varuje Sebastian Vettel.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Velké množství závodů podle Vettela ubírá formuli 1 na výjimečnosti | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Formule 1 v pátek představila kalendář pro sezónu 2022, který má od poloviny března do poloviny listopadu sestávat rekordních 23 závodů.

Když Vettel v roce 2008 absolvoval svou první kompletní sezónu F1, bylo v kalendáři 18 závodů. Podle čtyřnásobného mistra světa je snaha o zvyšování počtu závodů v sezóně špatná a má negativní vliv také na členy týmů, kteří jsou prakticky celý rok na cestách.

„Je to jen můj názor, ale myslím si, že bychom neměli mít tolik závodů,“ řekl Vettel v rozhovoru pro vybraná média.

„A to z několika důvodů. Zaprvé je to možná už moc závodů pro lidi na sledování. Už to není speciální, pokud jich je tolik. A zadruhé myslím na zaměstnance. My jezdci jsme na tom dobře, můžeme přijet ve středu večer a pokud najdeme let, odletět v neděli večer.

Pokud se to někomu nelíbí, měl by odejít, říká Tost na adresu 23 závodů

Pokud se to někomu nelíbí, měl by odejít, říká Tost na adresu 23 závodů

„Tým je ale pod mnohem větším stresem. Dorazí v pondělí nebo v sobotu, tedy týden předem, postaví garáže, připraví vozy, pak musí jet celý týden a znovu vše zabalit, všechno poslat zpátky a připravovat se v továrně.

„Oni jsou v práci zaneprázdněni celý týden a téměř každý víkend, takže nemají čas pro sebe. A myslím, že jsme v době, kdy si lidé více a více uvědomují, že také mají svůj život a ten nepatří jen zaměstnavateli.“

Rozšiřování kalendáře, do kterého se začaly přidávat mezi všemi tolik nenáviděné tři závodní víkendy za sebou, již vedlo k tomu, že se někteří zaměstnanci rozhodli přejít na některou z pozic v továrně nebo zcela opustit prostředí závodů.

Formule 1 proto podle Vettela dělá chybu, když se snaží za cenu ztráty zaměstnanců navyšovat počet závodů.

„Nemám to na starosti a mám pochopitelně i jiné zájmy, ale jde jen o to, aby lidé měli rovnováhu mezi životem doma a časem stráveným na cestách. Myslím, že by to měl být počet závodů, při kterém si po mnoho let udržíme vášeň a nezničí nás to po dvou třech letech.“

Seidl chce méně závodů. Podle něj hrozí, že zaměstnanci vyhoří

Seidl chce méně závodů. Podle něj hrozí, že zaměstnanci vyhoří

Váš názor Další článek: Ricciardo během víkendu v Austinu usedne i za volant vozu NASCAR