Vedení formule 1 počká přes víkend, pak rozhodne. Týmy F1 věří FIA

Vedení formule 1 samo tápe nad situací v Bahrajnu a každou chvíli mění své vlastní vyhodnocení situace. Bernie Ecclestone během jediného dne stihl dvakrát změnit názor.
Vedení formule 1 počká přes víkend, pak rozhodne. Týmy F1 věří FIA

V hlavním městě Bahrajnu, Manámě, od kterého leží závodní okruh formule 1 jen pár kilometrů, podobně jako například Masarykův okruh od Brna, dochází od pondělí k poklidným demonstracím za větší svobodu obyvatelstva. Tyto jsou ale napadány policejními a vojenskými silami a během uplynulého týdne bylo zaznamenáno několik mrtvých a stovky zraněných.

Vedení formule 1 nyní čelí nelehké volbě rozhodnout, zda úvodní závod letošní sezony nezrušit. Šéf formule 1 Bernie Ecclestone upravuje své vlastní hodnocení situace bez nadsázky každou hodinu. Během čtvrtka doporučil, ať lidé přeruší plánování cesty do Bahrajnu, v pátek dopoledne litoval zrušení závodu GP2 a tentýž den večer musel přiznat, že situace je horší, než jak ji viděl. Podle dostupných informací nevychází Ecclestone z objektivních informací, ale pouze postřehů televizního štábu, který měl původně pořídit přenos dnes již zrušeného závodu GP2.

Ecclestone nakonec vyzval k trpělivosti a sečkání na to, jak se situace v Bahrajnu vyvine přes víkend. V Bahrajnu v současné době ale nenasvědčuje nic tomu, že by se situace mohla uklidnit. Místní politická opozice opustila parlament a královská rodina je pod palbou kritiky ze strany početné veřejnosti. Lídři protivládních aktivistických hnutí varovali před dalšími akcemi v následujících dnech.

Rozhodnutí o tom, zda do Bahrajnu vyrazit či nikoli, musí být ale učiněno dostatečně dlouho dopředu. Sám Bernie Ecclestone určil, že by to měla být polovina příštího týdne. Do té doby je těžké odhadovat další vývoj situace v Bahrajnu.

V pátek večer zasedli k poradě představitelé týmů F1 při právě probíhajících oficiálních testech na okruhu nedaleko Barcelony, přičemž mimo jiné jednali také o současné situaci v Bahrajnu. Šéf Red Bullu Christian Horner v zastoupení Asociace týmů formule 1 (FOTA) řekl, že týmy F1 vkládají veškerou důvěru do rukou Mezinárodní automobilové federace (FIA) a Bernieho Ecclestona.

„Pošlou nás tam, pouze pokud si budou jisti, že je to bezpečné,“ řekl Horner. „Byla by velká škoda o ten závod přijít, ale to rozhodnutí není na týmech. Je to na pořadateli soutěže (tím je FIA – pozn. autora). Bernie a FIA budou mít více informací než my a my máme v jejich rozhodnutí důvěru.“

Závod v Bahrajnu se má jet o víkendu 11. – 13. 3. 2011, ale již o týden dříve, ve dnech 3. -6. 3. 2011, jsou na stejné trati naplánovány poslední oficiální testy F1. Zda se pojedou tyto testy, záleží na rozhodnutí kolem samotné Velké ceny Bahrajnu, protože bez tohoto závodu nemá smysl na testy o týden dříve do Bahrajnu jet. Také proto je nutné o Velké ceně Bahrajnu rozhodnout již v průběhu příštího týdne.

Šéfové okruhu v Barceloně, na kterém se až do neděle konají současné testy F1, byli dotázáni, zda by v případě zrušení Velké ceny Bahrajnu, a tím pádem testů o týden dříve, byli schopni nabídnout okruh k testování. Týmy F1 dostaly údajně kladnou odpověď. S náhradou samotného úvodního závodu to ale bude horší. Pokud by byla Velká cena Bahrajnu skutečně zrušena, v historicky nejnabitějším kalendáři F1 by bylo těžké najít alternativní termín.

Další článek: Cynické trvání na pořádání závodu