Věděla FIA předem, že si vybere pro rok 2010 tým Manor?

Další pochybnosti o výběrovém řízení na nové účastníky šampionátu.
Tým Manor, který má být jedním ze tří nových účastníků formule 1 v roce 2010, doprovázejí od samého začátku informace o vazbách na FIA. Britskému Guardianu se nyní do rukou dostal e-mail představitele FIA Alana Donnellyho, který vyvolává další pochybnosti o transparentnosti výběrového řízení na nové týmy.

Podle Guardianu poslal Alan Donnelly 29. května e-mail, tedy tři týdny před ukončením výběrového řízení na nové týmy, jehož součástí byly investiční a sponzorské smlouvy týmu Manor. Adresátem byl nejmenovaný člen saudské královské rodiny.

"Přikládám investiční a sponzorské smlouvy k Vašemu zvážení. Virgin podepsal investiční smlouvu na zhruba 20% podíl. V Saudské Arábii budu v sobotu večer a těším se na naše plánované setkání s představiteli Manoru a Virginu v neděli ve 3 hodiny odpoledne. Pokud byste se ovšem se mnou chtěli soukromě sejít ještě předtím, dejte mi, prosím, vědět. Samozřejmě budu k dispozici," uvedl Donnelly ve svém e-mailu.

Tato zpráva samozřejmě vyvolává mnoho otázek. E-mail působí tak, že Donnelly pomáhal shánět Manoru investory již tři týdny předtím, než FIA týmu oficiálně udělila místo na startovním roštu. Navíc společnost Virgin, která letos sponzoruje Brawn GP, by podle tohoto e-mailu musela podepsat investiční smlouvu s týmem ještě dříve. Otázkou je, zda by Donnelly a Virgin podnikali všechny tyto kroky, kdyby Manor neměl jistou účast v příštím ročníku formule 1.

Minimálně by vznikl střet zájmů, když by se potvrdilo, že vysoký představitel FIA pomáhal jednomu z kandidátů na vstup do formule 1 shánět partnery ještě před ukončením výběrového řízení na nové týmy.

Majitel Virginu Richard Branson již dříve prohlásil, že bude pro něj sponzorství týmu Brawn GP příští rok pravděpodobně příliš drahé, proto si zřejmě vybere někoho jiného. Na otázku, zda dostal nějaké záruky o účasti Manoru v sezóně 2010, Branson ale odpovědět nechtěl.

Alan Donnelly přiznal, že v Saudské Arábii skutečně byl v roli oficiálního představitele FIA, přičemž jednal s ministrem sportu, potenciálními investory do nových okruhů a Saudskou federací motorsportu. "Také jsem se setkal s potenciálními investory do formule 1. Bylo by to divné, kdyby představitel FIA odmítl asistovat u takových projektů," dodal.

Zástupce prezidenta FIA Alan Donnelly je středem pozornosti již delší dobu. Nejdříve ho týmy FOTA obvinily, že se snaží prostřednictvím zavádějících informací narušit jejich jednotu v době, kdy vrcholil spor s automobilovou federací.

V souvislosti s týmem Manor pak existuje podezření na střet zájmů, protože Donnellyho firma Sovereign Strategy údajně pracuje v oblasti vztahů s veřejností právě pro Manor. Navíc na projektu formule 1 pracuje u Manoru Nick Wirth, který byl v devadesátých letech blízkým spolupracovníkem Maxe Mosleyho.
Další článek: Bulharsko usiluje o pořádání závodu formule 1