Ve vězení kvůli kritice F1? Královna motorsportu se dostala do křížku s ochránci lidských práv

Formule 1 několikrát ročně zavítá do zemí, které mají problém s dodržováním lidských práv. Vedení série to v minulosti obhajovalo zejména tím, že F1 je sport a je apolitická.
Ve vězení kvůli kritice F1? Královna motorsportu se dostala do křížku s ochránci lidských práv

Vedení formule 1 dostalo dopis od 17 organizací, které se věnují ochraně lidských práv. Je mezi nimi například Human Rights Watch nebo Bahrajnský institutu pro práva a demokracii (Bird). 

Cílem dopisu je přesvědčit F1, aby vyvinula tlak na bahrajnské úřady ve věci odsouzení aktivistky Najah Jusufová, která si má odpykat tříletý trest. Důvodem je podle lidskoprávních organizací protest proti závodu formule 1 v roce 2017.

Lidská práva? Co to je? Ecclestone odráží kritiku

Lidská práva? Co to je? Ecclestone odráží kritiku

Organizacím podle BBC odpověděla za F1 Sacha Woodwardová-Hillová. Bahrajnské úřady prý ujistily F1, že celá věc nemá se závody nic společného a lidé mohou tuto událost kritizovat.

Minulý rok F1 připustila „obavu“, že se rozsudek týká komentářů, které Jusufová napsala ohledně závodu na sociálních sítích.

Podle Birdu svým postupem F1 vysílá hrozivou zprávu, že její závazek k lidským právům ve skutečnosti nic neznamená. „Její rozhodnutí se neustále spoléhat na falešná ujištění bahrajnské vlády je extrémním zklamáním,“ uvedl zástupce organizace pro BBC. 

Do situace se chce vložit také člen britského parlamentu Paul Scriven z Liberálně demokratické strany. Podle něj dnes funguje F1 jako fíkový list, který má zakrýt to, co se v Bahrajnu děje. 

„Pokud se vedení formule 1 nebude zabývat porušováním lidských práv, které přímo souvisí s jejich sportovními událostmi, pak je možná čas se obrátit přímo na sponzory, týmy a jezdce,.“ uvedl Scriven.

F1 zrušila závod v Bahrajnu jen jednou v roce 2011. V zemi se tehdy odehrávaly masové protesty, které byly násilně potlačeny. O život přišlo nejméně 35 lidí. Závod ovšem nebyl zrušen kvůli odsouzení situace ale čistě z bezpečnostních důvodů. 

V roce 2013 vyzvala skupina britských poslanců Bernieho Ecclestona, aby závod zrušil kvůli dalším nepokojům.  

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Sirotkinovi je Williamsu velmi líto