Ve hře je opět změna formátu závodního víkendu. Možná už od příštího roku

Ross Brawn potvrdil, že na stole je opět změna formátu závodního víkendu. Dotknout se má pátku.
Ve hře je opět změna formátu závodního víkendu. Možná už od příštího roku | Foto: Getty Images / Mark Thompson

F1 dlouhodobě diskutuje o změně formátu víkendu. Diskuse nyní rozvířily silné větry tajfunu Hagibis, kvůli kterému byl víkend v Japonsku zkrácen na dva dny.

F1 by ráda zredukovala víkend a to zejména kvůli rostoucímu počtu závodů. S tím ale nesouhlasí promotéři, kteří samozřejmě potřebují, aby lidé na okruh chodili čtyři dny, mohli prodávat vstupenky na celý dlouhý víkend apod.

„Po pečlivé analýze jsme dospěli k závěru, že nejlepším řešením je udržet událost po dobu tří dnů, revidovat páteční formát, ale zbytek nechat nedotčený – s kvalifikací v sobotu a závodem v neděli,“ uvedl Ross Brawn.

Zatím to vypadá, že sobota a neděle se měnit nebudou. Zůstanou takové, jaké jsou nyní. Změnit by se měl pátek. Pravděpodobně se půjde dříve navrhovanou cestou – technické přejímky a mediální povinnosti proběhnou v pátek dopoledne. Odpoledne se pak uskuteční jízdy na trati. Odpadne tak čtvrtek a jezdci i týmy budou moci na okruh dorazit později.

Podrobnosti chce F1 uveřejnit až na přelomu října a listopadu, kdy budou k dispozici nová pravidla na rok 2021. Je ale možné, že nový formát by začal platit už příští rok.

Možných variant se nabízí hned několik. Jde ale čistě o naše spekulace:

  • Dva tréninky odpoledne. Podobný plán se objevil v červnu. První trénink by v Evropě začal ve 13:00, ten druhý v 17:00. Délka obou tréninků by byla jako dosud 1,5 hodiny. 
  • Dva tréninky. Jeden z nich kratší. Zřejmě ten první, kdy týmy testují nové díly a aktivita na trati je menší.
  • Jeden trénink o délce 2 hodin.

V roce 2020 by měl také proběhnout experiment s kvalifikačními závody a to ve Francii, Belgii a Rusku.

FIA schválila kalendář pro rok 2020

FIA schválila kalendář pro rok 2020

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Přepis komunikace: Proč Leclerc zajel do boxů až na konci třetího kola?

4. dubna | Od 16:00 můžete na Youtube a FB formule 1 sledovat GP Monaka 1996.
2. dubna | Charles Leclerc, Alex Albon, George Russell, Lando Norris a Nicholas Latifi potvrdili, že se zúčastní o víkendu virtuální Velké ceny Vietnamu. Podrobnosti sledujte během víkendu na webu...
1. dubna | O případném odkladu Grand Prix Velké Británie se rozhodne do konce dubna...
31. března | Týmy zavřely své továrny na tři týdny. Fred Vasseur ale proto odkaz uvedl, že se může tato přesunutá letní přestávka kvůli úspoře nákladů prodloužit...