Ve formuli 1 se znovu diskutuje o zavedení rozpočtových stropů

Neutěšená ekonomická situace přiměla týmy vrátit se k myšlence rozpočtových stropů, tentokrát však existuje velká šance na její realizaci.
Ve formuli 1 se znovu diskutuje o zavedení rozpočtových stropů

Rozpočtový strop se naposledy snažil prosadit před pár lety bývalý prezident FIA Max Mosley, ale neodkázal překonat odpor týmů. K částečné regulaci výdajů nakonec došlo pomocí Dohody o omezení zdrojů (RRA), ale ta se v současné podobě ukazuje jako neefektivní a těžko kontrolovatelná.

Z diskuzí o změnách RRA týmy plynule přešly k jednání o rozpočtových stropech. Ve hře je zavedení výdajového stropu už v příští sezóně, a to ve výši kolem 170 miliónů eur. V následujících dvou letech by pak měl klesnout na 140, respektive konečných 100 miliónů eur.

Rozpočtový strop by nezahrnoval výdaje na platy jezdců, marketing a administrativní náklady. Vlastními omezeními by pak byl separátně regulován ještě vývoj pohonných jednotek.

A zdá se, že šance na prosazení rozpočtových stropů je velká, protože s nimi podle zákulisních informací souhlasí 10 týmů z 12. Proti jsou údajně Red Bull Racing a Toro Rosso. Ovšem pokud by se ostatním podařilo konkrétní návrh na změnu pravidel schválit do konce června, museli by se odpůrci přizpůsobit.

Ve formuli 1 totiž platí, že pro změny regulí týkající se následující sezóny stačí souhlas tří čtvrtin týmů, pokud jsou schváleny do konce června. Od července vyžadují takové změny jednomyslný souhlas všech stájí.

Na rozdíl od RRA by měla rozpočtové stropy zaštítit FIA.

Další článek: Sauber si potvrdil funkčnost vylepšení, v Monaku míří mezi čtyři nejlepší