Ve F1 by se mohl už od Austrálie udělovat bod za nejrychlejší kolo závodu

Formule 1 chce na poslední chvíli prosadit zajímavou změnu. Jezdec, který zajede nejrychlejší kolo závodu, by získal bod.
Ve F1 by se mohl už od Austrálie udělovat bod za nejrychlejší kolo závodu

Podle webu RaceFans je na stole poměrně zásadní změna. Už od letošní sezóny by jezdec, který zajede nejrychlejší kolo závodu, získal bod. Návrh musí v nejbližších hodinách projít schvalovacím kolečkem a je otázkou, zda bude skutečně odsouhlasen. Je nutný souhlas všech i v Komisi F1.

Ve hře byla i možnost, že by bod získal jezdec, který získá pole position. Existuje ale obava, že by se v krajním případě mohlo o titulu rozhodnout už v sobotu (pokud by jezdci v posledním závodě nebo ke konci sezóny chyběl bod). Podle novináře Alberta Fabregy je však tato možnost ve hře pro rok 2020.

Může to způsobit podivné situace

Body za nejrychlejší kolo závodu jsou v některých sériích běžné. Ve formuli 2 je udělení bodu omezeno třeba tím, že ho získá jen jezdec, který dojede do 10. místa. Omezení má zabránit tomu, aby jezdci mimo bodované pozice ke konci závodu zajížděli do boxů pro čerstvé pneumatiky a snažili se získat alespoň dva extra body.

Ve formuli E se původně udělovaly také dva body. Před třemi lety došlo k paradoxní situaci. Hlavní kandidáti na titul v úvodu bourali. Vyjeli na trať v náhradních vozech a po zbytek závodu se snažili získat právě dva body za nejrychlejší kolo závodu. Buemi díky tomu nakonec získal titul.

Nejvíce nejrychlejších kol vloni zajel Bottas (7), před Ricciardem (4) a Hamiltonem a Vettelem (po 3). Kevin Magnussen byl jediným jezdcem mimo první tři týmy, který zajel nejrychlejší kolo závodu.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Web F1 odhadl rozložení sil i to, jak dopadne sezóna

13. září | Correa zůstává v umělém spánku
13. září | Během prvních dvou dní testů 18palcových pneumatik odjel Sergej Sirotkin v Renaultu 213 kol.
13. září | Tatiana Calderón se zúčastní jednoho dne testů W Series ve Španělsku. O sedačku bojovat nebude, jen se podělí o zkušenosti.
12. září | Alex Peroni byl propuštěn z nemocnice, kde byl hospitalizován po nehodě v Monze v F3

GP Singapuru 2019

Pátek 20. září 2019
1. trénink 10.30–12.00
2. trénink 14.30–16.00
Sobota 21. září 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 22. září 2019
Závod 14.10