Vasseur označil trest za překročení rozpočtového stropu pro Red Bull za vtip

Vasseur označil trest za překročení rozpočtového stropu pro Red Bull za vtip

Podle šéfa Ferrari Frédérica Vasseura bylo potrestání Red Bullu za překročení rozpočtového stropu v roce 2021 směšně mírné.

V říjnu uplyne rok od chvíle, kdy vyšlo najevo, že Red Bull překročil v sezoně 2021 rozpočtový strop, a to o přibližně dva miliony dolarů.

Rakouský tým byl za to následně potrestán pokutou ve výši sedmi milionů dolarů a především redukcí časové alokace pro vývoj ve větrném tunelu a pomocí počítačových simulací o 10 procent.

I když se nejedná o novou kauzu, stále tento případ budí vášně. Zjevně i z toho důvodu, že Red Bull navzdory trestu letošní sezoně zcela dominuje, když vyhrál všech dosavadních 12 závodů.

Ke kauze překročení rozpočtového stropu Red Bullem se nyní v rozhovoru pro deník Gazzetta Dello Sport vyjádřil boss Ferrari Frédéric Vasseur.

„Trest, jako ten, který byl udělen vloni, opravdu nebyl přísný. Pokud by se případ opakoval, měl by být takový trest mnohem přísnější,“ je přesvědčen Francouz.

„Musíte mít na paměti, že se technická výhoda promítne do sportovní výhody. Mělo by se tedy jednat o sportovní trest, nikoliv o pokutu. Když ve fotbale zahrajete rukou, také vám nedají nesportovní trest,“ přiblížil svůj pohled Vasseur.

„Snížení času pro práci ve větrném tunelu o 10 % je velký vtip. Před vyčerpáním času měli většinu práce hotovou,“ pokračoval šéf Ferrari.

FIA při odůvodnění trestu pro Red Bull nicméně uvedla, že šlo ze strany rakouské stáje o malý prohřešek. Ten je přitom pravidly přesně definován – pokud je rozpočtový limit překročen maximálně o pět procent, pak jde o malé překročení.

S tím Vasseur nesouhlasí.

„Pětiprocentní porušení není malé, ale velké. Pokud máte rozpočet ve výši 135 milionů dolarů, 80 milionů z toho jde na personál, dalších 20 milionů na náklady, které se týkají závodů, materiálu, brzd a tak dále. Výroba čtyř kusů šasi na začátku sezony také stojí přibližně 20 milionů dolarů. Pak už se dostanete na částku kolem 120-125 milionů dolarů, což je pro všechny přibližně stejné,“ vypočítal Vasseur a dodal:

„Zbývá tedy asi 10 milionů dolarů na rozvoj. Pokud rozpočet překročíte o několik milionů, pak byste se neměli dívat na celkovou částku 135 milionů dolarů, jak bylo řečeno. Neměli bychom to zametat pod koberec. Je velký rozdíl mezi nevinnou chybou a úmyslem. Musíme být tvrdí, protože jde o budoucnost rozpočtového stropu. Jinak budou všichni dělat totéž.“

Doporučujeme

Články odjinud